Příručka přežití pro organizátora (a hráče) postapo larpů 1/2


Redakce LARP.cz - zveřejněno15 Říjen 2012

V článku jsou shrnuty poznatky a doporučení, které mohou být užitečné pro organizátory postapo larpů. Postapo komunita v České republice je většinou velmi dobře zná, mnoho z níže zmíněných rad jsou ústně předávané zkušenosti. Postapo akce jsou oproti fantasy larpům v menšině – a je to škoda. Když se odhodláte do organizace postapo akce jít, nečeká vás nejlehčí cesta. Odměnou za ni ale bude osobitá, silná atmosféra a zajímavý setting pro širokou škálu her. Článek není o tom, jak vytvořit nejlepší postapo larp. Je o bezpečnosti a o tom, jaké praktické záludnosti na organizátora a hráče postapo larpů čekají.

Postapo larpy jsou prostředím zasazeny do světa (většinou budoucnosti), který zásadně ovlivnila nějaká katastrofa, nebo výrazná změna. Může se jednat o válku, nukleární katastrofu, virus, zombie apokalypsu, apod. Důležitým prvkem jsou pozůstatky původní společnosti, na kterých vyrůstá společnost nově formovaná. Nejčastějším typem postapo larpů v České republice jsou světy zasazené do blízké, či vzdálenější budoucnosti. Výjimkou ale nejsou ani fantasy postapo světy, kde se hráči setkávají místo technologie s magií.

Článek je rozdělen na dva díly. V prvním díle najdete „Desatero pravidel“, ze kterého jsou pak podrobně rozepsána doporučení týkající se výběru prostoru a několika důležitých rozhodnutí ohledně herního designu, který ovlivňuje bezpečnost akce. V dalším díle se zaměříme na praktické rady týkající se přímo práce v terénu. 

Text byl původně doplněním výborného článku týkajícího se zařizování herního prostoru (pozn. redakce: Desatero pro organizátory aneb odpočívej v pokoji). Pokud jste jej minuli, tak to určitě napravte zde. Níže zmíněná doporučení se týkají především outdoorových larpů. Komorní a indoorové počiny většinou zorganizujete v menších prostorách (protiatomové kryty, tovární haly, byty apod.) a váží se k nim trochu jiná pravidla. Organizace outdoorového postapo larpu ale může skrývat řadu záludností, které v lepších případech končí nedorozuměním, v horších zraněním. 

Je potřeba dávat pozor na hodně věcí, ale největším tématem je bezpečnost hráčů. Paradoxně jsem v životě viděl mnohem více nehod např. při sportovních utkáních, nebo při práci, než na postapo larpech, nebo airsoftu. V nebezpečném prostředí se aktivuje silný pud sebezáchovy – hráči si na sebe dávají lepší pozor. 

 

Výběr z toho nejdůležitějšího

 1. Ujasněte si, pro koho akci připravujete a jak je náročná na samostatnost a “schopnost přežít”.
 2. Důkladně se seznamte s okolím prostoru, dodržujte rady zmíněné ve článku “Desatero pro organizátory”.
 3. Při průzkumu postapo prostorů choďte ve více lidech.
 4. Promyslete, jaké zbraně se ve hře budou vyskytovat. Podle toho informujte majitele a příslušné orgány.
 5. Pokud je součástí vaší hry herní reálné jídlo, ujistěte se, že hráči poznají ty potraviny, které do hry dáte vy. V prostoru může být řada vyhozených a prošlých věcí.
 6. Na frekventovaných místech zasypejte, či zakryjte nebezpečné díry, hromady střepů, “pasti” jako čnící kusy železa, skelnou vatu a ostnatý drát.
 7. Ujistěte se, že v prostoru není aktivní elektroinstalace a rozvodné skříně zabezpečte.
 8. Dobře si zjistěte, kdo do prostoru chodí např. sbírat železo, nebo kdo tam přebývá a situace řešte s majitelem, nebo domluvou.
 9. Při táboření v prostoru používejte na oheň jen dřevo z přírody, nenapuštěné laky.
 10. V urbanizovaných oblastech se voda nechová jako v lese. Suché místo hledejte nejlépe za deště s předstihem před akcí.

 

 

Výběr prostoru

Na většinu postapo akcí hledáte opuštěné budovy, betonové zdi, industriální architekturu a pozůstatky. Vše lze nalézt dvěma cestami. Pohodlně přes zavedená hřiště (airsoft, paintball) a obtížněji přes majitele opuštěných prostorů, obce, vojáky. V ČR se nachází relativně velké množství opuštěných areálů, využívaných pro paintball, čtyřkolky, aktivní odpočinek. Nebo také skládky, skladiště apod. Na západě, počínaje západním Německem jde počet drasticky dolů a v západní Evropě je postapo relativně vzácné. Situace je v Polsku a na Slovensku podobná jako u nás a konstantně se zhoršuje. Prostory se opravují, bourají apod. Při mé poslední návštěvě Ukrajiny jsem si všiml, že směrem na východ ideálních prostorů na postapo přibývá. Žijeme (zatím) v docela dobrém prostředí pro organizaci postapo akcí, tak hurá do toho.

 

Paintballová a airsoftové hřiště

Řešení přes paintballové hřiště (nevýhodou mohou být zabarvené zdi) a airsoftové areály (nevýhodou je jejich relativní malý počet) je snadné, ale většinou drahé. Dají se snadno nalézt, nicméně majitel, či provozovatel může vyžadovat vstupné v řádech stokorun na člověka. Jsou však často ozkoušená a většinou bezpečná. U cen airsoftových areálů jsem se setkal s částkami 20, 50 – 70,- kč na den na hlavu. U paintballu to může být až trojnásobek, provozovatelé si tak musí kompenzovat ztrátu.

Přes vyhledávač (http://www.military-paintball.cz/index.php?cat=hriste) najdete paintballové firmy v regionu a většinou stačí kontaktovat majitele a zabookovat si datum v kalendáři.

 

Majitelé opuštěných objektů

Tady může být háček. Je dobré si položit otázku - proč vlastně byl prostor opuštěn? V mnohých případech jsou to krachy firem, krádeže, tunelování. Prostor může mít dva a více majitelů, kteří jsou v soudní při, popř. nepobývají v ČR. Prostor je třeba ideální pro larp, ale současný majitel pro naše kratochvíle nebude mít čas ani pochopení (navíc může očekávat nějakou boudu při slově pronájem). V případě, že má prostor jednoho majitele – společnost, nebo korporaci – může být problém stejný, ale alespoň víte, na koho se obrátit. Nejlepší domluva je u prostorů, které patří obcím, nebo vojákům. Takových je stále dost a majitelé nebývají proti, pokud se na místě nenachází některý z dalších zádrhelů, o kterých budu psát v následujících částech. Pravidla pro komunikaci s obcemi jsou ve výše zmiňovaném článku. K vojákům stačí dodat, že komunikace s nimi trvá velmi dlouho. Vojenská byrokracie je hodně pomalá, ale většinou se s nimi dá domluvit. Takže trpělivost. Starostové většinou neví, proč si chceme pronajmout zbořené budovy, takže si určitě připravte srozumitelnou prezentaci toho, co je to larp.

 

Kde objekty hledat?

 • Ptejte se organizátorů ostatních larpů, airsoftových hráčů, paintballových nadšenců. Pozor na doporučení typu „jo, tam se hraje soft často, tam nemusíte mít povolení“. Musíte.
 • Z internetu. Např. seznam brownfiledů (http://www.brownfieldy.cz/) poskytne solidní databází prostorů, ale často je potřeba informace ověřit po telefonu u starosty, nebo majitele.
 • Armádní újezdy a velké lokality jsou veřejně známy. (Milovice, Ralsko) Ohledně podrobností se obraťte na místní starosty, popř. majitele.
 • Ze satelitních map se dá poznat hodně. S trochou cviku rozpoznáte zajímavé lokality sami, ověřit je nejlepší osobně, nebo přes Katastr nemovitostí. To je základní výchozí bod pro zkoumání neznámého prostoru. (systém Marushka)

Řekněme, že máte na svou akci vybraný prostor a přemýšlíte co dál. Logickým krokem je první průzkum prostoru, ale nejdříve se zamyslíme nad účastníky akce samotné.

     
Ze satelitních map lze snadno poznat, že sídliště v Božím daru (Milovice) je již přes dvacet let opuštěné. Zkušeným okem rozpoznáte typický půdorys nevyužívané raketové základny. Již na první pohled je jasné, že toto JZD už nějaký pátek neprodukuje. Zároveň vám satelit jasně ukáže, kde mohou být problémy s bezpečností (viz. druhý díl článku).


Povolení od úředních orgánů

Pro postapo platí stejná pravidla, jako pro fantasy akce. Nahlaste akci na obecním úřadě, na policii a zpravte o akci hasiče. Policie se na vás může přijet podívat, tak se nelekněte.

Městská a státní policie spolu příliš nekomunikují. Informujte obě.

Myslivci vám akci nemusí povolit, pokud se datem trefíte do období, kdy bývá lesní zvěř březí. 

 

Jak může design hry ovlivnit přípravu prostoru a nároky na bezbečnost? 

To je velké téma a není úplně cílem tohoto článku. Zmíníme se jen o několika nejdůležitějších prvcích herního designu. Výběr hráčů (tj. propagace akce) je prvním z nich. Může vám totiž stát, že na akci přijedou hráči, kteří celý následující seznam rad označí za zbytečný nebo dokonce závadný (tím se nechci nikoho dotknout). A vy jste si udělali zbytečnou práci s přípravou prostoru.

 

„Drsnost“ akce

Pojem „Post-apo akce“ v různých lidech vyvolá různé představy. To, jací lidé vám pak na akci přijedou, do značné míry ovlivní její průběh a také míru opatření, která budete muset učinit. 

Když to shrnu (možná poněkud nelichotivě), tak by se dalo říct, že čím měkčí (civilizovanější) hráči vám přijedou, tím menší budete mít problémy s jejich ukočírováním, ale o to větší nároky budou na bezpečnost a úpravu místa (prosím není to 100% platné pravidlo!). 

Lidi s nějakými nároky pak na vás mohou být oškliví, když jejich očekávání nebudou naplněna. Proto je dobré dopředu vyjasnit, jak drsná akce bude a jaké prostředí na ní lze čekat – od sterilního bunkru nebo chatiček, přes vyklizené ruiny až k nestabilním ruinám po okraj naplněným odpadem z blízkých vesnic.

Čím drsnější prostředí, tím větší pozornost věnujte pokynům pro hráče, jak se v daném prostoru mají chovat. A to jednak kvůli vlastní bezpečnosti, tak s ohledem na to, že za daný prostor odpovídáte právě vy. 

Myslete také na to, že čím zničenější prostředí to bude, tím více bude hráče svádět k další devastaci. A partička vytloukávajíce poslední zbytky oken, nebo sprejující po zdech může být přesně ten důvod, proč si příště na daném místě podobnou akci už nebudete moct nikdy zopakovat.

 

Zbraně a boj

Volba soubojového systému vám z části určuje, jací hráči přijedou. Od akčních střílečů, až po dramatické herce. Soubojový systém vám především do značné míry definuje, jak se budou osoby v dané oblasti chovat.

Nejrozšířenější je Airsoft, který tu výhodu, že vypadá asi nejlépe a je téměř nejlepším systémem z hlediska vyhodnocování zásahů. Jeho velkou nevýhodou je ovšem to, že všechny osoby v areálu musí nosit ochranné brýle a to včetně náhodných civilistů. V oblasti, kde se civilistů vyskytuje hodně (zástavba, turistická oblast) na airsoft rovnou zapomeňte. Civilistům, kteří vás někde uvidí se zbraní v ruce, je také dobré říct, že se jedná o hru, jinak se vám může stát, že vám na akci přijede policie v domnění, že jede zatnout nebezpečné lidi ozbrojené reálnými zbraněmi.

V zájmu zachování přízně hráčů je dobré vymezit prostory nebo časy, kdy (kde) je zakázáno střílet a tudíž zde není nutné nosit brýle. Jde jednak o spaní a pak o místa, kde hráči tráví mnoho času pouze mluvením nebo stravováním (herní hospody).

Opačný extrém je povolit pouze chladné zbraně a zbraně, které metají bezpečné projektily. U řady PA akcí se to dá vysvětlit snadno realitou daného světa. Výhodou je, že nemusíte řešit ochranu zraku. Nevýhodou je menší dostupnost zbraní, které mají dobré palebné vlastnosti a zároveň dobře vypadají. A pak samozřejmě samotný systém metání projektilů. U dělobuchů, plynu, černého prachu a jiných výbušnin je třeba myslet na bezpečnost takových zbraní, riziko požáru a hluk. Takové zbraně počítejte mezi pyrotechniku a nezapomeňte se o nich pobavit s majiteli prostoru, lesáky apod.

Na některých akcích už byly použity i slepé a poplašné zbraně. Hluk, záblesky a čoud, dělají krásnou atmosféru, ale je opět třeba myslet na lesáky. Velký kravál jim může vadit. Střelba ze slepé makety AKčka může být slyšet i na pár kilometrů. Může tak přilákat osoby, které zajímají příslušná povolení (například zbroják). Některé podomácku dělané palné zbraně jsou na hraně legality. Jejich přítomnost na akci může leccos zkomplikovat.

Pokud do hry plánujete zahrnout pyrotechniku, myslete na to, že lesáci a myslivci ji neradi vidí. V době sucha je zakázáno ji používat. Sežeňte si hasičský přístroj a mějte ho na stanovišti organizátorů. Ve vojenských újezdech se nacházejí věci, které mohou hořet vysokými teplotami a šířit oheň velkou rychlostí. 

Do pravidel o pyrotechnice (airsoftové granáty a dýmovnice) zahrňte, kde se nesmí házet. Jedná se většinou o místa, kde lidé spí, nebo o malé uzavřené prostory. Dýmovnice ve tři ráno do podzemního skladiště plného spících lidí (a jejich následné střílení do zad, když vybíhají ven) sice je super sranda pro útočící, ale dusící se lidé ve spacácích a rozšlapané osobní věci jsou věc druhá. Nejlepší varianta je definovat místa, kam se pyrotechnika nehází a označit je. Pravidla pro místa na spaní pak navrhněte podle toho, pro jaké hráče akci chystáte. Někdo si tu dýmovnici může užít a chce proto na akci přijet. 

Pravidlem by však mělo být, že pyrotechnika se nehází tam, kde nevíte, co se nachází.

 

Jídlo v prostoru

U mnohých PA akcí je dobrým zvykem řešit jídlo herně a mít ho jako součást složité ekonomiky. V souvislosti s tím je dobré si projít prostor a případně dát hráčům pokyn co si z něho mohou brát a co ne. V ČR se dá jíst téměř vše. Složitou ekonomiku vám může nabořit hráč, který najde v prostoru jabloň obalenou lahodnými jablky. Krmelec plný zrní a soli se stane předmětem konfliktu mez gangy. Obchod s vodou zruinuje nález pramene a vás může slušně odrovnat, pokud se vám na vaší akci nějaký hráč otráví, protože snědl/vypil něco závadného, prošlého apod.

Pokud chcete v prostoru nějaké jídlo schovávat, dejte si pozor, aby nebylo zaměnitelné s něčím, co zde jiní lidi vyhodili nebo co zde zůstalo ještě z dob minulých. Už jsem zažil hráče, kteří si pochutnali na výborném kompotu, přestože organizátoři žádný kompot do hry nevpustili (pravděpodobně po Ruských vojácích před rokem 1989). Bohudík se nikdo neotrávil.

 

Autoři

Oba díly článku byly připraveny ve spolupráci několika autorů českých postapo akcí.

Josef "Dikobraz" Kundrát – MethanCity; http://methancity.cz/, methancity [at] gmail [dot] com

Jakub Doleček - MethanCity

Petr "Petrius" Turoň – Svět po pádu; http://svetpopadu.blogspot.com/, petrius [at] seznam [dot] cz

Martin "Martušák" Vaňo, PASS larpy, Střepiny; http://strepiny.larp.cz/, strepiny [dot] larp [at] gmail [dot] com

Lukáš "Drauger" Polcr, Squatt 66; http://squat66.ic.cz/, squat66 [at] email [dot] cz

 

0
Váš hlas: Žádná

facebook