Návod na výrobu šípů


Redakce LARP.cz - zveřejněno11 Září 2012

Začínáte s larpem? Přidali jste se k lukostřeleckým oddílům? Chcete mít kvalitní šípy s letkami? Nebaví vás šípy vyrábět? Pak je tento návod určen právě pro vás.

Upozornění: Výroba šípů je nuda a člověk se u toho vzteká (já vždy :-).

Pokud na to nemáte nervy, šípy vyrábím a prodávám za cenu 30kč/ks přesně podle tohoto návodu. Můžete mě kontaktovat e-mailem na JitaVondrackova [at] seznam [dot] cz.


Materiál: Lepící páska Power Tape, tavná pistole, izolace na potrubí, nůžky, týbla, karimatka slabá, karimatka EVA, víčka od PET lahví.

Začneme s nejhorším a to jsou letky: Nastříháme si tři stejně dlouhé kousky lepící pásky a jeden přilepíme po délce na půl. Druhý přilepíme tak, aby se první půlky k sobě přilepily a druhé dvě zůstaly odlepené. Třetí proužek přilepíme na zbývající dvě volné půlky. 

Následně letky ostříháme do zkoseného tvaru, aby měly lepší aerodynamiku.

Bambule: PET víčko vyztužíme na dně tavnou pistolí a připravíme si čtvereček úzké karimatky.
Úzkou karimatku nalepíme tavnou pistolí okolo týbla a přilepíme i víčko.
Izolaci na trubky si odměříme a vystřihneme do ní dva trojuhelníčky.

Tavnou pistolí je přiděláme na víčko. Trojúhelníčky stáhneme k sobě lepící páskou.

Na vrch přilepíme kolečko EVA karimatky.

Pruhem lepící pásky stáhneme první dvě strany šípu, obdobně pak další dvě. Pásku nestahujte příliš silně, ať šíp při zásahu pruží.


Šíp je hotový :-)

 

 

Autor: Jitka Vondráčková

3.333335
Váš hlas: Žádná Průměr: 3.3 (3 hlasů)

Tak já musím říct, že jsem zažil dva úrazy šípem a šipkou do oka. První byl eurošíp a tam to nedopadlo dobře. Druhá byla šipka výrazně měkčenější než toto a zasažený byl po návratu z nemocnice poměrně v pořádku a byl rád, že byla šipka dost vyměkčená. Shrnuto, raději bych tam jednu vrstvu měkčení přidal...

Návod na výrobu šípu je sám o sobě skvělý, ale velice pochybuji o postupu, který je v něm uváděn. 
Dle mého mínění 1,2cm eva karimatky není dostatečné měkčení šípu. Protože ze 14kg luku takovéhle šípy v klidu vyrazí dech, nebo způsobí pěknou modřinu.

Dále co se letek týče, mnohem lépe vypadají, když se dělají alespoň látkové, konstrukce a postup je podobný, jen se do něj přidá proužek oboustranky.

A co se týče konstrukce jako takové, NEVYMĚNITELNÉ hlavice jsou dnes již přežité a je skoro zbytečné je vyrábět...

Na závěr bych se zde chtěl omluvit, že jen kritizuji, osobně oceňuji snahu, která byla vyvinuta a návod na pořádné šípy bych před lety, kdy jsme s nimi začínal, velice ocenil. Ale takováhle konstrukce potřebuje ještě mnohé inovace, než bude moci býti masivně použita.

Sama za sebe mužu říct, že ten tvuj "přežitek" vídámv praxi daleko častějc než vyměnitelný hlavice. Měkčení je dostačující. Tyhle šípy dělám už dostatečně dlouho abych věděla jak moc mužou ublížit. Modřinu mi ještě neudělala. Co se letek týče je to rychlá klasika a dobře lítaj. Jo a neni problém k tomu udělat vyměnitelný hlavice. Pro člověka který nemá tolik peněz jsou šípy ideální jsou cenově dostupné.Doknce se eva karimatka uplatňuje i v pravidlech jako dostatečné měkčení.

Souhlasím s Elofem, že tenhle typ měkčení považuju za nedostatečný a na svých akcích bych ho nepovolil. Ono samozřejmě záleží na luku a střelci, pokud střílíš lukem o nátahu 5 kg a nenatahuješ ho naplno, naprosto ti věřím, že jsi někomu ještě nic neudělala a asi nikdy neuděláš, ale nedá se to doporučovat ostatním. Například kdybych já tuhle konstrukci použil na šipky do svojí 15 kg kuše, nechci vědět, jak by dopadly například hlavy protivníků po nechtěných zásazích.

Ono není zas tak těžké přidat na hotový šíp zepředu ještě 5 cm vysoké kolečko molitanu, stačí ho přilepit z boku kobercovkou (podobně jako má Bagr na těch svých hlavicích), drží to, průřez zůstal kulatý a měkčení je mnohem lepší.

Jedna alternativa, co používám já, je, že místo tenké karimatky na omotání týbla pod PET víčkem používám tenkou trubku z mirelonu, nemusím stříhat kousky karimatky a lepit je, přijde mi to takové jednodušší, ale to už záleží na každém.

Co se týče vyměnitelnosti hlavic, tak já taky používám nepřendavací, ale jak říkám, střílím z kuše a šipku je mnohem těžší zlomit, takže nemám takovou ztrátovost, abych to musel řešit.

Blizzy, Hlava Hydry

já mám reflexní luk o prurazu 22 kg a musim dodat že jsem  schopná ho na těch 22 natáhnout. a s těmahla šípama ještě NIKOHO nezranila. a na B5A mě za tyhle šípy chválili, že vypadají dobře a jsou i dostatečně bezpečné. Myslim že tam to mají oskoušené dost dobře. Molitan je zbytečnej. Jednou sem nechtěně hlavu trefila přímo mezi oči. Sice trošku koukal ale byl v pohodě a i po zkončení bitvy mi řekl že se nic nestalo že se pouze lekl.

Jak myslíš, to už je na každého zodpovědnosti. Já bych se s touhle konstrukcí střílet z kuše bál:-)

Používám kolečko tenkého jekoru (kdyby se týblo prorazilo PET víčkem, což už jsem zažil), na to kolečko karimatky a na to ještě kolečko molitanu od Bagra. Asi jsem moc opatrný, ale nač riskovat. Zybtek konstrukce je podobný tobě (včetně letek, jen dělám 2) a letové vlastnosti to má dle mého stejné.

Blizzy, Hlava Hydry

Toto měkčení šípů bych doporučil pouze k lukům do nátahu 20lb. Pro silnější luky bych doporučil se inspirovat šípy z Bagru.Co se týče letek, tak letky z pásky sice fungují, ale vypadají strašně. Používejte raději kožené, popřípadě látkové.

Pindžáros

Je dostatečně bezpečný i pro luky oprurazu 50lbs. Já to mam vyzkoušený. Vy všichni řikáte že byste se báli to vyzkopušet na silnějšim luku. a já prostě střílim z 50lbs a nikomu nic neudělal. Jsem schopná ho na plno natáhnout takže to že to je nebezpečný jsou domněnky. A jestli se třeba blbě trefíte a udělaj modřinu, každej šíp je schopnej udělat modřinu i kdyby byl z buchví čeho. A sami když sepodíváte do pravidel B5A tak tam je v pravidlech napsáno že měkčení může odpovídat 1,2 cm karimatky. Žádné pravidlo tedy neporušují.  Lítají velmi dobře. Joo ty letky nevim teda jak fungujou látkový ale kožený když nemam přístup ke kuži jsou dost nákladný a když zničimtýblo tak už nejdou sundat. já nemam zrovna peněz na zbyt takže používám nejlevnější variantu, která i dostatečně dobře funguje

Nechme doměnky doměnkami a za měřil bych se, že za a) 50lbs luk porušuje pravidla akci viz. minimálně b5a o kterých sama píšeš, která byla motivována důležitějším bodem b) že zákon o zbraních č. 119/2002 Sb. §7  řadí mechanickou zbraň s napínací silou větší jak 150N do kategorie D. Střelba ze zbraní uvedených v § 7 písm. c) až g)  je zakázána na místě, kde by mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku a bohužel v bodu 5 §15 odstavci a) se říká něco o tom, že jí držitel nesmí nosit v místech kam má veřejnost volný přístup.  Možná je to pruda, ale je to tak. Jinak gratuluji, že dokážeš plně natáhnout 50 lbs luk.

Já o tom vím že ten luk tam nesmí taky jsem nikde nenapsala že sem s nim střílela na b5a...ale tady nejde o luk ale o ty šípy... na 150N luk je to dostatečný měkčení...taky vím jak se s takovím lukem chovat abych nikoho nezabila.. 

facebook

Nejbližší larpy