Chcete snít? - Inception


Crex - zveřejněno26 Leden 2012

Sníme

Sny jsou úchvatnou, jedinečnou součástí života. Jsou vděčným tématem pro zpracování ve výtvarném umění, divadle, literatuře i filmu. Snímek Počátek (Inception) s nimi naložil originálním způsobem, pronikání do lidských snů a prohledávání cizího podvědomí nás zaujalo natolik, že jsme zatoužili přenést tento příběh do reálné herní podoby. To byl ovšem zpočátku pěkně tvrdý oříšek. Jak zaujmout lidi bez speciálních počítačových efektů? Je vůbec možné vytvořit zážitkovou hru tak, aby hráči zakusili atmosféru stejnou jakou filmoví hrdinové? Máme rádi velké výzvy, a proto jsme se rozhodli vytvořit herní prostředí Inception-Live.

Složitými byrokratickými procesy jsme přes hollywoodskou produkci zkontaktovali IGL, přední firmu na filmové efekty a triky a požádali ji o spolupráci. Kupodivu zareagovali poměrně rychle a již za měsíc jsme dostali pozvání do produkčního centra a proběhlo první tvůrčí setkání na půdě Spojených států. Dohodli jsme se na výstavbě speciální zážitkové haly s předběžným rozpočtem 25 milionů dolarů, která bude stát v ostravské průmyslové zóně. Chvíli sice trvalo, než nám tento projekt schválilo město Ostrava a než jsme dostali potřebné dotace z kulturního fondu Evropské unie. Nicméně po dlouhých jednáních a přesvědčováních byl v březnu 2011 položen základní kámen na ploše 2500 hektarů.

Zážitkové centrum v hrubé stavbě stojí, ještě zbývají drobné práce a detaily jako systém holografické projekce, a další maličkosti. Pro Inception-Live však máme potřebné vizuální vybavení, místnost pro umělou gravitaci, podzemní systém šachet, laserové navigační zařízení a optické oční senzory.

Realita

Tak toto byl náš sen, ale vraťme se zpět do reality. Museli jsme si vystačit s jednou dvoupatrovou budovou se sklepením, starou garáží, hřbitovem a vlastní kreativitou. Nechtěli jsme se držet původního děje, ale spíše vytvořit vlastní příběh, který by využíval myšlenku tvorby a vstupování do snových prostředí. Během několikaměsíční práce v čtyřčlenném týmu jsme navrhli (některé vzápětí zavrhli) mnoho bizardních snových představ. Některé jsme odsunuli jako nerealizovatelné (zatím), jiné byly zařazeny do užšího výběru.

Nakonec vykrystalizovalo šest snových prostředí: středověká mučírna, čajovna, taneční sál, hřbitov, psychiatrická léčebna a divadelní zkouška komedie dell-arte.

S přípravou pomáhala spousta nadšenců, kteří se postarali o grafické zpracování pozvánek, tvorbu webu s přihlašovacím systémem, šití kostýmů, vznikl rovněž několikaminutový trailer… a to vše zcela zdarma. Moc díky všem těmto nejmenovaným spolupracovníkům, bez nichž by Inception-Live nikdy nebyl tak skvělý.

Velký dík si rovněž zaslouží i řada komparzistů (cca deset… a to už po zredukování), kteří "oživují" atmosféru celého příběhu a současně se mohou herecky "vyřádit".

 

Trailer

Vytváření filmové upoutávky bylo samo o sobě nezapomenutelným zážitkem. Natáčení probíhalo v Praze za účasti jednoho režiséra a dvou herců. Původní plán byl přijet v pátek večer do Prahy, v sobotu točit a v neděli stříhat. V reálu jsme však zjistili, že toto časové rozložení je nemožné a natáčení nakonec probíhalo dva dny (dá se říci, téměř v kuse), a to jsme byli rádi, že jsme to za ty dva dny vůbec stihli. Od soboty od rána do třetí hodiny rána nedělního jsme cestovali celým městem, v ruce s kamerou, stativem, umělou krví a skateboardem (který byl alternativním řešením pro jízdu kamery). Pak se šlo na krátkou chvíli spát a následující den se až do pozdního večera dotáčely zbývající scény. Zážitků z natáčení si v myslích uchováváme nesčetné množství. Stačí si třeba vzpomenout na nechápavé pohledy kolemjdoucích, které zaujal náš polonahý herec napatlaný červenou barvou a připoutaný ke kamenné zdi. Inu pravda, taková podívaná se běžně nenaskýtá ani v létě, natož pak v lednu!

Závěrečný sestřih se na nějakou dobu protáhl, protože vyrobit ze čtyř hodin natočeného materiálu dvouminutový trailer, vyžaduje přeci jen nějaký ten čas navíc.

 

Herní systém

Hru jsme již od začátku koncipovali tak, aby se ji mohli zúčastnit i naprosto nezkušení účastníci s minimem nároků na herecké a improvizační schopnosti, ale současně jsme chtěli, aby si ji mohli užít i zkušení hráči. Inception-Live dává každému volnost, do jaké míry chce rozvíjet svou postavu a sžít se s jednotlivými snovými prostředími či pouze si užít celý příběh jako "pozorovatel" a soustředit se třeba více na "logickou a deduktivní" stránku hru (odhalování tajemství).

Každý ze snů je zcela jiný a proto vyžaduje i jiný přístup. V některých snech je klíčem úspěchu komunikace hráčů s komparsovými postavami, v jiných si hráči musí všímat detailů prostředí či pružně reagovat na nově vzniknuvší atmosféru.

Důležitým prvkem hry je i týmová spolupráce, nejde zde o vítězství jednotlivce, ale celého týmu (ve hře je souběžně zapojeno několik menších týmů), přičemž každý hráč může přispět svými schopnostmi.

Inception-Live má za sebou několik repríz s různými věkovými kategoriemi. Pokaždé jsme tuto zážitkovou hru něčím vylepšili a okořenili a stále jsme otevřeni novým vhledům a nápadům.

Na Inception-Live navazuje pokračování s názvem Inception - Počátek a Konec, ale to už je jiná kapitola…

Autor: Crex
Petr Holý & Tereza Bednarská

Fotografie: Míša Šťastná

 

 

 

Základní informace
Název: Inception Live
Datum: 10. březen 2012
Pořadatel: Crex
Typ: Komorní larp/y (Sci-fi)
Počet účastníků: 20
Další informace: 15+,
Internetové stránky:
http://inception-live.iskejp.cz/
4
Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (2 hlasů)

Vždy člověka potěší, když vyjde článek o hře a když si ji chce zažít na vlastní kůži, tak "zbývá 1 volných míst". Je to sice naše blbost, protože jsme o hře věděli už dřív, ale i tak :-)

facebook

Nejbližší larpy