Vždy se někdo dívá... (Úděl fotografů - 1. díl)


Viper - zveřejněno07 Listopad 2011

...aneb o fotografech, co znáte a neznáte.

Osobně jezdím na larp ze tří důvodů. Pod první důvod patří samotné hraní své postavy, nevšední zážitky a pohyb. Druhým důvodem jsou super lidé, řeč s nimi a společně strávené večery u ohně. Posledním a třetím důvodem je fakt, že i já se často „dívám“. Jsem totiž fotografem…

 

 

 

Tento článek volně navazuje a rozvíjí obsah přednášky z konference ODRAZ 2.11

 

Kdo je to fotograf?

Fotograf aneb živočišným druhem Homo Sapiens-fotografus je tvor velmi přizpůsobivý s výskytem na většině míst naší planety. Nacházíme ho častě na místech, kde se něco děje. Jeho typickým znamením je kouzelná krabička, skrz kterou se dívá na okolní svět. Smyslem jeho života je za pomoci této krabičky fotografovat vše, co mu přijde zajímavé.

Fotografové jsou vlastně lidé a díky tomu se dají stejně jako celé lidstvo řadit do pomyslných skupin a kategorií:

 

První skupinou, o které vám povím, jsou Cizinci. Fotografové Cizinci jsou fotografové, kteří jdou na larp fotografovat v „normálním“ oblečení, které bychom mohli označit jako oblečení civilní. Jejich přítomnost se tímto stává stejně výraznou a pronikající jako přítomnost kávové skvrny na vašem oblíbeném tričku, jako přítomnost exkrementu na botě nebo bezdomovce v noční tramvaji či člověka s kávovým exkrementem na botě v noční tramvaji… Svým netradičním a možná až démonským zjevem dávají tušit, že pocházejí z úplně jiného světa.

 

Druhou skupinou jsou Larpoví fotografové. Larpoví fotografové jsou oproti Cizincům výrazní mnohem méně. Spíše naopak. Larpoví fotografové mají větší tendenci se přizpůsobovat, takže chodí stylově a dobově oděni. Díky tomu skoro nepobuřují nikoho svou přítomností. Tento druh fotografa se také v prostředí larpu daleko lépe orientuje a proto se mu daří daleko lépe splynout s okolním děním. Takovýchto fotografů je v našem magickém světě díkybohu nejvíce.

 

Třetí a poslední skupinou fotografů jsou fotografové Hráči. Dalo by se říci, že jde o jakési křížence mezi klasickým hráčem a fotografem. Jde totiž o fotografy, kteří fotí přímo během hry – během reinkarnace či pochodu do boje. Stejně jako Larpoví fotografové jsou i Hráčští fotografové často dobře oděni, čímž nevyrušují tolik ostatní svou přítomností. Tito fotografové jsou však ale omezeni svou hráčskou působností. Kupříkladu se nemohou svévolně vydat fotografovat do nepřátelského území a často nemají fotografie těch největších bojů, střetů a významných scén.

 

Vztah fotografa a organizátora akce

Za důležitou zmínku stojí vztah fotografa s organizátorem dané akce.

Fotografovým cílem je na akci XY pořídit fotografie, které udělají radost fotografovi a také udělají radost samotným hráčům poté, co je fotograf umístí na web. Do tohoto nám organizátor zapadá vcelku jednoduše – většina organizátorů chce mít „zdokumentovanou“ akci, kterou připravili. Pokud možno dobře zdokumentovanou. Není proto výjimkou, že si organizátor na svou akci konkrétní  fotografy pozve. Organizátor tak získá příslib zajímavých fotografií od již prověřené „fotografické firmy“ a fotograf tak získá námět a obsah pro své snímky.

 

Vztah akcí a fotografa

Záleží pouze na organizátorovi akce, jaký přístup k fotografům pojme. Tyto přístupy bychom společně mohli zařadit do těchto čtyř typů:

  • Akce volně přístupné
  • Akce s poplatkem pro fotografy
  • Akce na pozvání
  • Akce bez fotografů

 

Akce volně přístupné jsou dle mých zkušeností nejčastějším jevem na naší čecho-moravské larpové scéně. Podle politiky těchto akcí je fotograf neherní osobou, což logicky znamená, že není povinen platit registrační poplatek. Mezi tyto akce patří namátkou B5A či Trhlinové války.

Akce s poplatkem pro fotografy jsou vymezeny, jak již označení napovídá, skutečností, že fotograf, ač jako neherní osoba, platí registrační poplatek. Ten je ale velmi často snížený nebo je pouze symbolický. Poplatek slouží k alespoň částečné redukci výdajů, které s sebou přítomnost fotografa na akci přináší – pronájem spací louky či pronájem chemických záchodů. Není tajemstvím, že třeba na Azeroth jezdí fotografů množství větší než malé, takže z organizačního hlediska je jejich finanční přispění velmi žádoucí.

Akce na pozvání se k fotografům chovají ještě vyhraněněji, než akce předcházejících dvou typů. Organizátor takovéto akce velmi často chce mít kontrolu nad množstvím neherních postav, aby svou přítomností a přehnaným hemžením nerušili průběh hry. Druhým důvodem, proč organizátor pozívá konkrétní fotografy na svou akci je více než prostý a již byl zmíněn výše. Organizátor chce mít svou akci dobře nafotografovanou a zdokumentovanou, což mu pozvání již prověřeného fotografa umožní. Akcí na pozvání byla kupříkladu Trója, které se konala na Curii Vítkov.

Akce bez fotografů – někdy je ovšem myšlenka neherního člověka s fotoaparátem pro organizátora tak nemyslitelná, že přístup neherních fotografů do hry raději úplně zakáže. Je-li mi známo, tak touto akcí byl kupříkladu Perunův stín.

 

Vztah fotografa a průběhu akce  - příprava/průběh/dodělávky doma

Často se stává, že lidé nejsou schopni ocenit to, že pravá zásluha a umění fotografa není pouze v samotném zmačkání spouště. V době, kdy si hráči dodělávají své kostýmy, fotograf kontroluje připravenost svého foto-vybavení. V době, kdy si hráči po akci napustí teplou vanu, fotograf teprve sedá ke svému počítači a začíná druhý poločas své práce…

V příští části si společně povíme, co vše pro fotografa fotografování na akci přináší – příprava, průběh akce a samozřejmě také budeme hovořit o zpracovávání fotografií doma a o jejich umístění na internet.

 

Nashledanou příště

Lukáš „Viper“ Makovička

1. díl: Vždy se někdo dívá (Úděl fotografů - 1. díl)

2. díl: Není to jednoduché (Úděl fotografů - 2 díl)

3. díl: Druhý poločas (Úděl fotografů - 3 díl)

4. díl: Tečka na závěr… (Úděl fotografů - 4. díl)

 

 

Seznam některých našich fotografů:

Adášek adasek.cz Kamarád a spolužák ze základní školy bydlící kousek ode mě. :-)
     
Aldariss aldariss.rajce.idnes.cz Fotograf jehož specialitou jsou plesy a městské hry. Na běžných akcích ho už moc nepotkáte. (napsal Keret)
     
Darien darien.rajce.idnes.cz Fotografka, kterou neznám ale na kterou Keret pěl velké ódy.
     
Fuzion fuzion.rajce.idnes.cz Fotograf, který jezdí na podobné akce jako já a jehož fotografie se následně objevují v seznamu foto-reportů.
     
Hač drak.ucw.cz/hac Fotograf, kterého taktéž neznám a kterého opět doporučil Keret.
     
Charles www.karelkremel.com Člověk, který „vystudoval“ fotografii a viděl jsem ho jednou v životě.
     
Lassy fairyhorse.net Mladá fotografka, která při práci zaujme nadšením a dávkou akčnosti, její zvláštní znamení - na své stránky dává jen ukázku fotek, celé album si ukazují organizátoři na stránkách sami. (napsal Keret)
     
Lenka Dráče drace.info Několikaletá kamarádka a kolegyně fotografka, která vždy fotografuje srdíčkem a s úsměvem.
     
Lopata fotky.jan-smrz.cz Lopatu bych nazval „válečným“ fotografem, neb ho většinou potkávám na airsoft post-apo akcích. Jeho webová galerie funguje teprve chvíli, takže není zatím všechna jeho fotografická tvorba.
     
Keret picasaweb.google.com/keretcz Takej cvakal, co to šudlá, aby to vypadalo, že tam něco je. (napsal Keret)
     
Martin Vosáhlo martinvosahlo.galerie.cz Letos nově se objevený fotograf. Martinova tvorba je jedinečná faktem, že on sám většinou fotografuje se svým krásným starým analogovým fotoaparátem.
     
Patrick pwx.rajce.net Další letošní objev. Většinu z nás oslovil výrazně stylizovanými fotografiemi, kterých je vždy množství větší než malé. ;-)
     
Viper www.makovicka.net Skvělý společník k posezení, legenda mezi fotografy na české larpové a bitevní scéně, každá jeho fotografie zahřeje u srdce vyfoceného. (napsal Keret)

 

4
Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (4 hlasů)

Peruni měli svoje fotografy.

Omlouvám se teda tímto za nepřesnost. Hráči, se kterými jsem náhodou mluvil, říkali, že tam fotograf nebyl, ale zřejmě tedy šlo o komunikační šum...

V pohodě, o nic nejde. Já jen upřesňuji, nikdo není vševědoucí ;-). Mimochodem, některý z těch fotogradů, který neznáš znám zase já (třeba Hače a Darien) a myslím si, že to je docela dobrá volba. 

facebook

Nejbližší larpy