Kolik stojí takový větší larp?


Dikobraz - zveřejněno11 Říjen 2011

 

Nedávno jsem zaznamenal diskuzi týkající se ceny larpů, ceny vstupného, v ýdělečnosti atd. Doba se pomalu mění a larpy začínají stát více a více. Občas můžeme zaznamenat povzdechnutí nad "starými dobrými" akcemi, kde se vystačilo s kusem provázku v lese a několika papíry v euroobalech. Můžeme zaslechnout, že dát několik set korun za akci je zlodějna, organizátoři na akci vydělávají apod. Chtěl bych v následujícím rozboru ukázat finanční stránku akce z trochu jiného pohledu.

Modelový příklad

Vezměme si za příklad modelovou akci. Půjde o třídenní fantasy larp na zachovalé zřícenině hradu. Pětičlenná skupinka kamarádů se rozhodla, že využijí prodloužený víkend a udělají akci asi pro sto lidí. Chtějí svůj larp mít kvalitní a proto věnují dostatek času přípravě a organizování. Seženou celkem dalších patnáct lidí, kteří jim pomohou s rolemi cizích postav.

Správce nedalekého hrádku jim akci povolí a řekne si, že za pronájem hradu a přilehlého okolí bude chtít 5000,- kč za jeden den. V ceně je pronájem sociálního zařízení a malého parkoviště v podhradí. Vzhledem k tomu, že bude potřeba po akci uklidit a minimálně jeden den larp chystat, skupina se rozhodne pronajmout celý areál za 25000,- (5 dní)

Prostor ovšem není vybavený. Na hradě sice nějaký nábytek je, ale zakrytí dveří, zařízení důležitých místností je potřeba pronajmout několik lavicových setů, stolů a židlí. Také je třeba přibrat nějaké celty a tři historické stany pro herní lokace v podhradí. Po návštěvě několika skautských kluboven, místního fotbalového klubu a centra volného času se podaří požadovaný materiál pronajmout za 5000,- kč.

Prostor není elektrifikovaný. Je potřeba něčím svítit. Na nákup loučí, lamp a oleje se vydá jedna skupina organizátorů, druhá pojede pronajmout elektrocentrálu a pořídit kanystr benzínu. Za vše nechají 3000,- kč

V podhradí a některých částech hradu se nachází neprostupné houští, které se do logiky herního světa nehodí. Několik televizorů, hrnců a ledniček na zarostlé a nenápadné, lež nevzhledné černé skládce pod hradbami taky nezapadá do představy temné tvrze uprostřed hvozdů. Sanace příkopu spolu s vysekáním houští sice přinese obecnou chválu a úsměvy lidí z blízké vesnice, ale správce hradu z pronájmu nesleví. Navíc zapůjčení křovinořezu a motorovky stojí 2000,- kč.

Doma mezitím organizátoři pilně připravují všechny materiály, tisknou pro postavy glejty, dokumenty a pravidla. Černobílý i barevný tisk více než 1000 stran vyjde skoro na 3000,- kč. Webové stránky akce jsou krásné a hráči je chválí, nicméně pronájem domény, design a programování vyšlo na 2000,- kč.

Když se na konci celého organizačního maratonu podívá jeden z automobilizovaných organizátorů na počet ujetých kilometrů, spočítá si, že za palivové hmoty stály celkem 2000,- kč. Pronájem vozíku a tranzitu na větší kusy stál další 2000,-.

Jsme na krásných 44000,-. Herní předměty, jídlo a stylové nápoje, doplňky a nepředvídané výdaje (prasklá pneumatika, pokuta za špatné parkování, nepředpokládaná cesta do nemocnice, povolení akce, cesty na obecní úřady a místní správu) vyjdou  na 4000,- kč. Účet za telefonování spojený s organizováním vyjde na další 2500,-.

Akce nás zatím stojí 50,000,-. To je částka, na které se shodnou všichni organizátoři a zvolí jednotné vstupné 500,- kč na osobu při počtu 100 lidí.

Skrytá cena larpu

Skrytá cena larpu je ale mnohem větší. Drtivá většina organizátorů dělá akce pro potěšení hráčů i vlastní, pro dobrý pocit, nebo zkrátka nutkání udělat dobrou akci. Za práci na akci si neřeknou nic, za namáhavou duševní, nebo fyzickou činnost chtějí slyšet dobré slovo a vidět úsměv. Ale to neznamená, že jejich práce cenu nemá.

Skrytými výdaji je myšleno, kolik by dotyčný člověk získal peněz, kdyby čas vynaložený na organizování zhodnotil na trhu práce. Řekněme, že našich pět organizátorů a patnáct cépéček by se rozhodlo čas a úsilí vynaložené do akce věnovat do vydělávání peněz. V realizačním týmu larpu jsou lidé již zaměstnaní, i školou povinní. Při zprůměrování jejich hodnoty na trhu práce nám vyjde, že průměrný člen organizačního týmu si je schopen vydělat při sehnání slušné birgády, či zaměstnání 100,-kč / hodinu.

Pět lidí larp aktivně designuje, přemýšlí nad ním vymýšlejí dějové linie, zápletky a questy. Každý z pěti lidí věnuje akci okolo 100 hodin, připravují ji řadu měsíců dopředu. To máme 5 x 100 hodin po 100,- kč (celkem 50,000,- kč). Dalších patnáct NPC se na akci podílí méně, ale stejně každý  nich věnuje přípravě na svou roli a úlohu v příběhu průměrně 20 hodin (30,000,- kč). Tři organizátoři stráví pár večerů odepisováním na e-maily, registrováním a schvalováním hráčů, celkem to dělá 25 hodin (7500,- kč). Zařizování pronájmu prostoru, svážení věcí na místo, vyřizování všech povolní celkem zaměstná 5 lidí na zhruba 20 hodin (10,000,- kč). Při úpravách prostoru a chystání místa před akcí  stráví 15 lidí pilný víkend i s volným pátkem (36,000,- kč).

Začíná nám samotná třídenní hra. Organizátoři skoro nespí, cépéčka také ne, 20 lidí aktivně pracuje skoro 72 hodin (144,000,- kč).

Po akci se ještě 10 lidí účastní celodenního úklidu (8000,- kč).

Náklady na akci se nám spolu se skrytými výdaji dostanou na 330,000,- kč. To už je docela palba, že?

Závěr

Cifry v článku berte s dostatečnou rezervou. Samozřejmě, že jde akce udělat levněji, o to se bude snažit každý organizátor. Ale i larp o polovinu levnější vás na pokrytí nákladů vyjde kolem 250,- kč. Cílem článku nebylo ukázat, jak se má dělat rozpočet akce, nebo dokonce stanovovat nějakou "normu", kolik larp stojí. Chtěl jsem jen poukázat na to, že i věci "zdarma" mají svou hodnotu. A pokud uvidím za larpem spoustu neodfláknuté práce, zkusím se obvykle zamyslet i nad cenami, které po mě nikdo proplatit nechce.  

ilustrační foto: Dráče

 

 

4
Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (18 hlasů)

Z některých příspěvků se mi dělá tak trochu špatně (A z některých bych i zvracel). A tak mně nezbývá než na některé reagovat.

1. Bonharte: za a) mám pocit, že tě živí maminka a tak máš lehce zkreslený pohled na peníze a co je reálné a není. b) přestaň na každé diskuzi flamovat (tady, fb a našel bych toho více...), c) autor článku nechce po nikom, aby dělal drahé akce, jen ukázal proč akce může stát 50 000,- (a bohajeho já se podílím na organizacei PA již 8 let, tak mi nevykládej, co je reálný sehnat a zakolik...). d) bylo by toho asi hodně, ale už tímhle bych mohl spustit další flame... tak to nechávám být.

2. Ty, jenž máš potřebu psát červeně a s hrubkami: za a) jsem rád, že máš tolik ochotných kamarádů a děláš akce za 60.- a za těch 60.- doufám, že dostanu zážitek jaký mám například z GC a larpů na nich (od CoM - doufám, že ty taktéž nařkneš z toho, že to jsou kapitalistický svině...). b) asi seru na výmluvu: "já psát neumím tak mě nehodnoťte podle hrubek", nechci být grammr nazi, ale na druhou stranu to tvůj názor snižuje o dobrých několik bodů, prostě mít myšlenku, ale neumět ji vyjádřit nebo ji vyjádřit tímhle způsobem je prostě humus a je mi jedno, že víš, že tvoje čeština stojí za hovno. 

3. Ženo, jenž máš potřebu označovat hned v 1. příspěvku, že je Dikobraz kapitalistická ?kurva?: a) volnočasové aktivity jsou tvrdě financované státem (z vlastní zkušenosti) nebo jsou dotované reklamou (z vlastní zkušenosti) nebo to jsou indie (čti: indí) hry (z vlastní zkušenosti) nebo nejsou určené pro veřejnost (inspectors na nějaké párty s kámošema ;)), zase jsem velmi rád, že je tu však někdo, kdo dělá STEJNĚ kvalitní zábavu (a to stejně znamená stejně a ne že si tu budeme hrát na to, že požitek je obdobní vzhledem k penězům... protože rozdíl mezi indie hrou a SYSTEM je KURVA velkej a nic to nemění na faktu, že indie hra je 20x! levnější).

4. Azrik: a) nedat prostor k vyjádření je už vážně vrcholem arogance, b) argumentace typu:" Já tu jsem X let a dělám to TAKHLE a je to prostě SPRÁVNĚ (mluvíme tu stále o penězích) je na nic, jelikož pokud vím, tak jsi NEudělal jediný larp (jakéhokoli typu), který by byl zaměřený přes rekvizity nebo je měl "vychytané" - chceš-li oponovat linkuj fotky ze svých akcí, které jsou "nabité" rekvizitami a tak dál...  

 

A teď všem těm ostatním lidem:

1. Z mého pozorován (a nejen z mého) akce, které nesou název fantasy a larp a stojí do 200.- a jsou na louce a mají na koleni zbité rekvizity tak za a) nejsou o rekvizitách, za b) nejsou o fantasy, za c) jsou o šukání a vidím to jen jako jednu z dalších možností, jak si teen může říci: a) vybočuji z řady, za b) nevidí mě maminka zachlastáme, za c) nevidí mě maminka podržím - sorry, ale když už chcete se tady opírat do her, které stály více, a které chtěly i něco víc, tak jen abychom nedošli k omylu. A pokud se vám mé tvrzení nelíbí na psychologické katedře jsem znal blázna, který si šukanici na larpech (jak jsme tomu říkali v hospodě) vzal za bakalářku ;). 

2. I já jsem rád, že dokážete dělat opravdu levné několikadenní larpy za dobrou cenu. Sice nevím kurva jak, ale pokud byste mi z vás napsali X stránek (můžete i s hrubkami), jak to děláte asi bych vám byl vděčný (pošlu i flašku portskýho, protože jsem kapitalistická svině). Nicméně mě stál komorák pro 20 hráčů (3 organizátoři) v prosinci (2011 mezi svátky) na necelé 4000.- (registračka za 200.- a za zbytek jsem si dal pivko - kapitalistická kurva!). A to jsem za a) neplatil prostory fary, za b) neplatil jídlo hráčům a nepočítal jsem jídlo pro sebe. Nicméně a) topit se v zimě musí, za b) jelikož potřebuji, aby ty akce nevypadaly jak z géčkového zombí hororu, tak jsem to vrazil do rekvizit... Budete se divit, ale pořádat komorák na motivy A. Ch. a myslet si, že rekvizity najdete všude (a funkční je utopická píčovina). 

3. Doufám, že všichni Ti, kteří se tady vyjadřovali až nepochopitelně negativně (protože upřímně pokud někdo nepochopí smysl věty citace:" Cifry v článku berte s dostatečnou rezervou" konec citace a citace:"Skrytá cena larpu je ale mnohem větší. Drtivá většina organizátorů dělá akce pro potěšení hráčů i vlastní, pro dobrý pocit, nebo zkrátka nutkání udělat dobrou akci. Za práci na akci si neřeknou nic, za namáhavou duševní, nebo fyzickou činnost chtějí slyšet dobré slovo a vidět úsměv. Ale to neznamená, že jejich práce cenu nemá." konec citace Je za a) demence za b) demagogie nebo c) (a to je velmi nepříjemná možnost) jsem si všechno vymyslel a tady není žádná diskuze.

Nicméně zpět k bodu 3. Doufám, že vy všichni uděláte nějaký PA larp v místech, která se pro to vybízejí (bývalé vojenské prostory, paintball hřiště atd...); doufám, že až budete muset vyřídit tyto věci:

a) právní záležitosti (zjištění majetku, kontatkování všech majitelů, ohlášení u policie, zaplacení a podepsání smlouvy a kontatkování starosty).

b) sehnání pa rekvizit (to nejsou provázky, to jsou technické kravinky).

c) a dalších (stylová kuchyně - pěkně pa pánvičky atp..., odklizení nehodících; čti: nebezpečných; odpadků, zasypání děr, není toho málo a je už doba, co jsem tyhle blbosti dělal. Jo zapomněl jsem vyhazování ostatních skupin, které si činní nárok na váš prostor (airosfťáci, paintboláři, kteří se nedohodli s vedením atd... policisté, zapomněl jsem na ně?).

Tak prostě doufám, že ukážete, že máte KOULE, abychom my organizátoři, co jsou POZOR! Kapitalistický KURVY!, viděli, jak to lze dělat POŘÁDNĚ a BEZ zbytečně vyhozených peněz!.

 

Nebo za b) uděláte kotel akcí, ve kterých bude za a) hrad, technické vymoženosti (hořící místnosti, kouř, temná atmoška) atdd.

 

Protože jestli ne... Jestli neuděláte ani jeden posranej larp s těmihle kritérii, tak buď a) máte kotel řečí - a skutek utek, nebo za b) vás potkala nehoda a vy si povídáte s pánembohem (nebo satanem, podle gusta ať si vybere kdo co chce).

 

A jestli tady někdo osočil Dikobraze z toho, že je kapitalistická kurva, tak to je ještě hovno proti mě, protože za

 a) Já už dávno nedělám několikadenní larpy (málo muziky (kotel práce) za hodně peněz (zisk 0.-).

b) tenhle článek není o Larpech, na které vám pojedou jenom kamarádi, tenhle článek je o otevřených larpech, které se snaží udělat něco zajímavého (nemusí se vždy podařit, ale ještě se bát komunity... no to MĚ poser!). Vybavuji si, jak jsem při registračci na fallout 6 (nebo 7 od Gearfish) seděl a všem hráčům jsem vysvětloval, že bohužel MUSÍME zvětšit registračku na 2x! (ze 100.- na 200.-). Ale že je to dobrovolný. Nikdo neřekl ani popel, kromě nějakých rádoby fantasáků, kteří stáli za prd celou tu blbou dobu. Ohlasy byly výborné, hra super, nechali jsme tam duši (všichni!) a bohajeho od těch dvou jsem pak četl, že jsme si namastili kapsu. 

c) Už nás (a není nás málo) evidentně sere! Jak k nám někteří hráči přistupují, zapomeňte na to, že to děláme ze svojí vlastní vůle (jako si čteme knihy), protože anebo já vám dám raději přirovnání. 

Mějme koncert a na tom koncertu vystoupí 3 kapely a tenhle koncert je divný v tom, že musíte zaplatit každé kapele tolik, kolik si řekne nebo přijít na jinou kapelu.

Je tu kapela Red Hot Chilli Peppers a chtějí za tu megashow, co tam předvedou 1000.- (mohli by to dělat zadara, hrát je baví, ale taky předvedou možná to nejlepší ve svým životě a sál je omezený a tak to omezí touhle částkou a všichni jsou spokojení a každý se baví o tom, jak ta kapela byla dobrá) Tyhle RHCP = larp s registračkou 1000.-, pak je tu komorní dáma Patti Smith na její show přijde jen pár lidí, ale stojí to za to, je to umělecký zážitek a i ona si řekne 1000.-. Tahle Patti Smith = jakýkoli komorák, no a pak je tu nějakej předskokan N.V.Ú jsou to docela solidní pankáči ale jejich hudba víceméně stojí za hovno, poslouchají ho ti samí a jejich texty jsou vo nechutných korporatních sviní, no a tyhle N.V.Ú budou hodně křičet, že ta Patti Smith a RHCP jsou prostě předražený a že by měli jejich fanoušci platit taky 100.-, no a tihle pankáči jsou... zkuste to uhádnout ;).

No a tihle fanoušci za to, že přijdou na JEJICH koncerty nejenže zaplatí, ale oni NIC nedostanou (a většinou to jsou vydělávající fanoušci a podílejí se na atmosféře a bez nich by ten koncert stál za hovno)... Takže my tvůrci máme jistý okruh fanoušků (nesereme se do jiného okruhu fanoušků, protože ten jiný okruh fanoušků nám nemůže nic nabídnout a to není ve zlém). 

No, ale protože se zde projevím po 1. (a fakt doufám, že naposledy, protože jediný, kdo mi tady přijde rozumný jsou články od těch organizátorů, kteří pořádají akce, ale reakce jsou od lidí, kteří dělají buď věci nízkorozpočtové <indie, i když v tomhle případě slovo "indie" dostává přes prdel> hry nebo jezdí jako hráči. 

 

A buďme upřímní MethanCity má už teď takovou náladu utrhnout lidem koule, že zde není otázka bude-li to dobrá hra, ale jak MOC dobrá bude... A o těhle hrách se mluví, to jsou akce, na které lidi jezdí a není to proto, že bychom byli korporátní sračky, ale protože při tvorbě takových her necháváme duši a taky dost často (jak řekl můj kamarád) lížeme dno svých bankovních účtů a jediné co chceme je, že věříme, že se budou líbit...

A možná i díky reakcím, které zde čtu jsem rád, že již nejsem hlavní organizátor PA larpů (pouze spoluorganizátor, což znamená rozdíl v tom, kdo to platí ;)).

Zamyslete se nad sebou, nad reakcemi a vůbec nad tím, že s tímhle přístupem se pak má chuť každý, kdo se rozhodne dát peníze do LARPu na to vysrat, protože ten flame, co pak probíhá na internetu od těh !minoritních! je natolik stresující, že to fakt stojí v některých chvílích za hovno. Místo toho, abyste napsali, jak to udělat lépe a levněji a kam pak přihodit zbylé prachy, místo konstruktivní kritiky tu čtu jen nedokonalé sračky o tom, jaké jsme kapitalistické kurvy.

 

Ps: obhajovat svoji osobu bych sice mohl. Napříkald napsat, že se živým sám, že podnikám, že dělám larpy a vůbec prezentovat se tak, aby to vypadalo, že můj názor může mít větší cenu a zpočátku jsem i chtěl, ale seru na to. 
 

1. Ve svém komentu jsem se dopustil chyby, kterou je třeba napravit, ač si sice myslím, že 30 % larpáků na fantasy larpech jezdí více méně za sexem, tak jsem tento bod obhajoval cizí prací a to ještě demagogicky, jelikož bakalářka onoho člověka byla koncipována na krátkodobé vztahy při volnočasových aktivitách (koncerty atd...) a LARP tam byl zmíněn okrajove.

 2. Než na mě budete reagovat přečtěte si celou diskuzi (jestli jsi to Olorine udělal, omlouvám se).

3. Chtěl jsem ještě změnit alegorii u pankového koncertu, protože punk nemám rád a larpy (ať už jsou jakékoli mám), nicméně nepamatuji, že bych kdy navštívil nízkorozpočtový larp (vždy jsem za larp zaplatil alespoň 200,- /3 dny) a mám pocit, že už by to nešlo klasifikovat jako nízkorozpočtový, takže nevím zda alegorii nechat nebo ne, nicméně nemusí být v tomto případě vhodně zvolená, tak ji berte z rezervou....

Tak za prvé, klídek. To bylo na ten poměrně značný počet osobních útoků. Za druhé, jestli něco podněcuje flejmwar, tak právě podobné příspěvky typu "my to děláme nejlíp a kdo to nedělá jako my, tak je sračka a socka, jeho hry jsou sračky, jezděj mu na ně jenom kámoši si zašukat a vůbec sou vo hovně, jelikož my machři se o nich nebavíme". Mimochodem, mohl jsi to rovnou napsat takhle, bylo by to kratší. A upřímně, s takovými názory tě docela lituju.

"Nepleť se do věcí čarodějů, protože jsou důmyslní a snadno se rozhněvají."

Tak k těm čtyřem jsem se vyjádřil, protože jejich osobní útoky se týkali i takových citace: "kapitalistických čůráků" konec citace jako jsem já ;). 2. srovnávat zážitky z akcí lze a nevidím důvod proč to nedělat a je až s podivem, jak každý mluví o Systemu nebo Porta Rosse (všechny, co znám tvrdí, že to byl nejlepší LARP na kterým byli...) a nikdo nezmiňuje ty levné pecky, kteří tvoří lidi s tunou kamarádů. Mimochodem na LARPy ti jezdí převážně kámoši, vo čem se tu chceš bavit? Nebo znáš i něco jiného než fantasy larpy (a to není útok), prostě jestli jsi byl i někde jinde?  3. neřekl jsem, že na každou levnou hru si jezdí lidi jenom zašukat, ale nicméně statisticky to vychází na 30 % larpáků (to je skoro jak mejdan!), ale můžeš si průzkum přece udělat sám, rozdej dotazník a zadej k němu proč jezdíte na fantasy LARP a dej tam kolonku: kvůli prohýřeným nocím nebo rovnou kvůli sexu (i když by se asi lidé zdráhali odpovědět). 

a za 3. my to děláme nejlíp a kdo to nedělá jako my, tak je sračka a socka, jeho hry jsou sračky, jezděj mu na ně jenom kámoši si zašukat a vůbec sou vo hovně, jelikož my machři se o nich nebavíme".  - zkus z toho dlouhého příspěvku mě citovat ať vidím, kde jsem to napsal. 

Ten článek je skutečně podnětný a má podstatě pravdu. Vývoj logicky směřuje k vyšším a vyšším cenám, což je dané větší kvalitou rekvizit apod., ale také to, že i LARPy jde dělat komerčně a vydělat na nich. Na tom není principiálně nic špatného. Může s enám to nelíbit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat :) Nicméně ten článek není asi myšlen tak, že by se na larpech vydělávalo, jen upozorní, kolik to může stát.

Levné larpy udělat jdou, i dnes. Třeba já dělám larpy hoodně dlouho (od 96) a ty ceny se v podstatě nemění. Protože přesně jak někdo říkal, umím sehnat legálně hrad zadarmo, tisk v podstatě zadarmo, křovinořezy a motorovky zadarmo atd. Ale nemá cenu někomu vyčítat, že dělá hru drahou, to je prostě jeho věc.

 

 

 

Adam Necron Slabecký

Článek měl poukázat právě na trochu opačnou věc, co se týče vydělávání na larpech. Nebudu hodnotit, zda je to dobré, či ne.. larp jako aktivita v ČR vznikl v 90.letech (možná dřív, ale to už je otýázka pro pamětníky :-) jako punková záležitost. Velkoformátové larp akce, kde orgtým více lidí pracuje dlouhé měsíce dopředu by byl z výdělečného hlediska pitomost.

Příklad za všechny... Kdyby si orgové a NPC chtěli nechat proplatit výše zmíněný larp.. Vždyť nehmotné náklady byly spočteny na 280,000,- tis korun. Kdyby měl hráč zaplatit práci organizátorů a cépéček, musel by zapaltit 2800,- kč + vstupné. Což není až tak nereálné, některé hry stojí mnohem více. Ale teď pragmaticky z druhé strany - jako organizátor hci vydělat peníze - nechám si od hráčů proplatit svou práci... a za několik měsíců dřiny vydělám něco přes 15,000 kč. To je dost ubohé, ne? Jsou lepší možnosti jak vydělat peníze, než měsíce něco organizovat, plánovat, zařizovat a pak za to mít pár tiscíc.

Co z toho vyplývá? Kdyby se chtěl organizátor adekvátně jeho práci obohatit na organizování larpu, musel by brát mnohem více, než 100,- na hodinu. Hráč by musel platit mnohem více, než je zvykem (nešlo by o rozdíl 100,- kč - 700,- kč, ale 2500,- kč - 7000,- kč).

Živení se larpem, nebo přivydělávání si organizováním by šlo, pokud by se tomu přizpůsobil larpový koncept - tj. akce by musely být šity "na míru" a tak, aby je mohl hrát každý, musely by být dokonale připraveny, měly by se dát opakovat a neměly by trvat dlouho. Koncept by byl mnohem blíže zážitkové akci (jednorázový seskok padákem, zážitkový program v horách apod.), než velkoformátová larp akce pro nadšence, jak ji známe dnes a o jaké pojednává článek výše.

doufám, že tady nebudu za trolla, co pořád s něčím prudí, anižby tomu rozuměl, vskutku jsem jenom hráč. Ale rád polemizuji nad vším možným. Kdyby to měli orgové brát jako práci, tak organizování nebude na několík měsíců. Opravdu "poctivé práce" (ne sezení v čajovně a rozjímání co a jak by) by bylo na mnohem mnohem méně hodin. Navíc, jakmile podnikaš, tak to organizování ještě víc zefektivníš. Dále je rozdíl, jestli člověk organizuje po 10 hodinach v práci/ve škole, do pozdní noci a je pak pořád nevysplaý, a člověk, co si k tomu cílevědomě sedne na 8 hodin denně a nemusí kamarády "úctivě prosit aby až někdy budou mít čás tak...".

"They come back as dreadnoughts when they get killed..."

Popravdě nemám nic proti organizátorům, kteří za registrační poplatek, ať už v jakékoliv víši udělají akci... osobně mám rád akce levnější. ale osobní věci teť dám stranou (na methan city jsem zaslechl také jen chválu)

 

Jediné co mě ale nenechává klidným je to, že pokud si tento článek přečte člověk, který do organizování nevidí, tak si bude nejspíše myslet, že se na larpech pracuje jen s tak visokými částkami.

Mno a co je na tom tak strašného? Není to paradoxně pro organizátory "levných" akcí výhra, bo si někteří hráči uvědomí,  že je to levné v poměru k vynaloženému úsilí a budou se k organizátorům potažmo k celé akci chovat líp? :-)

Nemám nic proti tomu, aby organisátoři příslušně navýšili vstupné, obstarají-li kvalitní herní zázemí (prostředí, kulisy, rekvisity, CP etc.), a aby si nechali za svou práci zaplatit. Ovšem jen tehdy, pokud je opravdu zač platit: a abych byl konkrétní notně mne zklamala kupříkladu letošní B5A; 280 Kč za víkendovou akci, kde roli kulis plnily cedulky s názvy míst (pravda, vyjma řeky a zástav) bez kvalitních cizích postav a za trochu vody, pár koláčku a jednu třináctinu melounu je vskutku poněkud nemalá cena, srovná-li člověk tuto bitvu s některými jinými, kde za stejné či nižší vstupné dokáží organisátoři vystavět funkční opevnění - inu B5A je veliká, dobře známá akce s dlouhou tradicí, takže si organisátoři mohou dovolit trochu navýšit registrační poplatek.

Jistě, že mne nikdo nenutil na akci jezdit, jsou-li však s nějakou akcí špatné zkušenosti, odrazí se to na její návštěvnosti a budoucím zisku - zkrátka, v pořádání larpových akcích se ujímají tržní principy, a dle mého není důvod se tomu bránit: akce se rozdělí na levnější s mrzčejším zázemím, a na ty, jejichž účastníci jsou ochotní si připlatit za barvité kulisy a ochotně pojedou třeba na hypotetický třídenní larp na hradě. Těžko zde hledám důvody k hádkám.

S dovolením něco řeknu jen k tomu druhému odstavci...s prvním v podstatě souhlasím a mimo to se pak jedná o pohled na akci, což je právě takové to individuální, ale ve své podstatě pro tu kterou akci pak zásadní měřítko. Aneb jak už jsem psal, lidé zkušenosti i přenáší a prostě (ne)spokojenost někde se pak promítně i do hodnocení akcí ostatních, protože se pochopitelně začne promítat srovnání v mnoha směrech.
Ale u té druhé části už se zase objevuje ono očekávání, že existuje jakési "dobré zázemí" (což jako pojem nikomu ale nic neřekne) a nad částku x tam je, pod částku x nikoliv, což tak samozřejmě nefunguje. ˇA akce se podle toho ani nikdy tudíž nerozdělí. Pokud se nezačnou více "sdružovat" pod já nevím čím / kým, tak to prostě pořád bude individuální hodnocení, individuální podmínky, individuální zázemí a individuální výsledky...které pak hráči porovnávají.:-)

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Zázemím jsem měl na mysli, zda v larpu či dřevárně představují hradby provázky natažené mezi stromy, nebo plně funkční palisáda s ochozy, kterou zadarmo prostě nepostavíš, a třeba právě na tomto se plně projeví výše zápisného. Jinak ale souhlasím, že přeci jen nejvýznamnější zázemí tvoří organisátoři svým vlastním tvůrčím vkladem a nelze opominout ani hráče samotné. Nechme se tedy překvapit, kam bude vývoj larpu a dřeváren směřovat.

Já vím, že je to s křížkem po funuse, ale k tomuhle jde jen těžko nepřidat svůj hlas. Když už se od modelových příkladů přešlo k nadávání a vytýkání, osočování z kapitalismu a jiných charakterových vad, zkusil někdo započítat taky to, co má za sebou Dikobraz jako organizátor za sebou? Zkusil se někdo podívat na to, jaké bylo MethanCity? Jistě, MethanCity se mohlo dělat v nějakých ruinách za pade, s provázky a plakáty velikosti a4, které by někdo vytiskl a nakopíroval v práci. Mohli jsme oplývat rekvizitami z jekoru. Ale jaké bylo, když všude vlály obrovské rudé vlajky, propaganda na všechny útočila na každém kroku a hráči se báli kdejakého drátu, jestli to není nasazená štěnice? MethanCity mělo hrozně málo věcí, které bylo nutné si pouze představovat, na všechny útočilo jako holá realita a když jsem kázal, tak jsem BYL knězem. Nehrál jsem si na nic. MethanCity dokázalo - a nejen rekvizitami, ale právě že i jimi - vytvořit úžasně sugestivní simulaci světa, kterou jsem jinde nenašel a ty prachy za to prostě stojí. Dále - Fraška a Florie stávaly dvě tři stovky za týden, ale dívali jste se, kolik stojí třeba Pustina? To je ale zvláštní, že pět stovek, že? Co třeba započítat taky to, že Fraška vznikla ještě v minulém tisíciletí? 

A Horsete, nelze srovnávat Prokletý les s MethanCity, nezlob se na mě. Neříkám, že MC je na nějaké vyšší úrovni, je jen na úrovni jiné, takové, kde již podle mě nelze porovnávat. Je zbytečné porovnávat hruškový salát a kuřecí řízek. 

Dále MethanCity je jedním z mála LARPů, který odtajnil své výdaje a příjmy. Ještě jsem to popravdě nikde u ničeho nezažil (ale to vlastně nic neznamená) - a neozval se - přibližně z osmdesáti účastníků, mám dojem - ani jediný, že by mu něco vadilo. 

Sice si vážím Tvého nadšení a obhajoby, nicméně článek není o MethanCity. Nevšiml jsem si, že Horset srovnával Prokletý les s jinou akcí. Právě proto se snažím zůstávat na zcela imaginární rovině a nezatahovat do článku konkrétní akce... 

Jak říká níže Bonhart, tak srovnávat akce se nedají. Existuje subjektivní volba mezi jednotlivmi akcemi, mezi preferováním odlišných zážitků a herních stylů, mezi způsobem, kterým larp uspokojuje potřeby (potřeba stimulace, zážitku, mocensko - kontrolní, potřeba relaxace, seberealizace, emoční katarze a desítky dalších). Navíc larp je vždy výtvorem všech, kteří na něj jedou - a proto srovnávat akce podle rozpočtu, či přístupu organizace je dost krátkozraké. Larp proto podle mě není aktivita, ale celý soubor aktivit, přístupů a činností, ne jedna kniha, ale knihovna. A dokud nebudeme mít trochu jasnou terminologii (která se již celkem rzumně vytváří a segmentuje), tak se každý můžeme bavit o něčem jiném... ale to už jsem dost OT.

Imho jestli sám je či není organizátorem v případě autora teď a tady nehraje roli (třeba já jsem to věděl). Je nás tady takových rozhodně vícero a i kdyby ne, názor tu má stejnou hodnotu od kohokoliv, organizátor nebo ne, nováček nebo stárnoucí fantazák.
Jaké MC bylo nevím, sám na postapo nejezdím, protože mi nesedí žánr a zase už je to trochu specifická oblast, takže i lidi znám primárně jinde atd. , že jo. Ale rozhodně nikdo neříká, že to byla špatná akce. Ty říkáš, že byla dobrá, já nemám důvod ti nevěřit, tak asi byla. Říkáš, že si nikdo nestěžoval, tak si asi nestěžoval, taky ti to věřím a nevidím problém.
Ale ve výsledku jsi vlastně trochu mimo téma, respektive jsi obhájil a pochválil Dikobrazovo MC, což tu nikdo nezpochybňoval a hlavně to tematicky (jako teď a tady) nic neříká. Stejně jako nikdo ani totiž nezpochybňoval Dikobrazovu úvahu jako takovou, v tom je trochu zakopaný pes.
Že se nedá srovnávat PL a MC, s tím souhlasím, ale jak sám říkáš, nedá se to srovnávat, protože to leží na jiné úrovni nikoliv v poměru lepší x horší, ale že se to dost dobře srovnávat nedá pro přílišnou odlišnost. Ty jsi byl nadšený na MC, někdo jiný mohl být nadšený úplně stejně na PL...což je vlastně jediné společné měřítko a to jak je vidět může dopadnout na stejno.
Jestli MC odtajňuje nebo ne jejich výdaje je samozřejmě věc soukromá a osobně si opět myslím, že je to tak nějak ve vztahu k tematu opět jedno. Samozřejmě je dobré, když si organizátor umí výdaje obhájit, což pokud se zdařilo, tak tím lépe...ale tady a teď to skutečně opět vlastně nic neříká...

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Chtěl jsem jen na konkrétním příkladu Dikobrazovy akce ukázat, že i tak vysoká částka peněz se na akci dá ztratit bez toho, aby byl org "kapitalistickým čurákem," a že larp s dobrým materiálním zázemím už dneska nejspíš nemůže být za dvě stovky, jak se tady psalo. Chtěl jsem spíš než na obecnou problematiku zareagovat na ofenzivy a impertinence, kterých se tu bohužel neobjevilo zas tak málo.

To bezpochyby dá...a rozhodně se proti tomu pak nedá nic říct, imho sejde potom právě na hráčích, jak to pro sebe ohodnotí (prostě jestli jim třeba i ta investice vyhovovala apod. - pokud ano, je to super).
Nicméně s tou druhou částí o materiálním zázemí už bych tolik nespěchal a podle mě to jde i výrazně za míň než 200. Respektive opět skončíme u toho, co je to "dobré materiální zázemí" a jak se na to pak hráči budou dívat, protože konec konců, taky od (ne)spokojenosti na akci jedné se odvíjí pohledy na akce další, což je aspekt vpravdě dosti důležitý.

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Jako jediná chyba článku se mi zdá převod práce organizačního týmu do Kč. To hodně lidí vyburcovalo. V popsaném modelovém příkladu vychází 2800 hodin práce. Což je jako kdyby 9 lidí chodilo dva měsíce do práce zadarmo (8h x 20 pracovních dní). To by mohlo pro ocenění bohatě stačit. Jako sorry, ale někteři hráči vydělávjí třeba i 60Kč/h (nejdná se o výjimky), tak jim přednášet "obětaví organizátoři se vzdávají svých 100Kč..." je dost nešikovné.

Zbytek poskytuje dobrý nahled a zajímavou informaci, děkuji.

"They come back as dreadnoughts when they get killed..."

Jenomže jiné měřítko "hodnoty", než peníze, které by bylo objektivně platné, nemáš. Proto se tomu říká skryté, nebo také nehmotné výdaje. Hodnoty nadsazené nejsou, larp může (při počtu až 25 pilných organizátorů) spolknout stovky hodin práce. 

To, že někdo vydělává 60/h je v článku zohledněno také, protože v organizačním týmu modelového příkladu je napsáno "průměr" orgtýmu. Někdo v orgtýmu vydělává 250,- na hodinu, jiný, 50,- kč na hodinu. Průměr jsem stanovil na 100,- kč protože mi to příjde rozumné. Osobně jsem v týmu lidí, kde se pohybujeme podobně "rozhozeně", nejedná se o výmysl. 

Mimochodem nemůžeme poměřovat při vypočítávání hodnoty práce kolik kdo vydělává, ale jakou má kdo hodnotu na trhu práce. V praxi třeba vydělává 60/h, ale jeho hodnota je 150/h, jen např. nenašel vhodnou práci. Do toho započítáš vzdělání, odborná školení, kompetence, zkušenosti.. a máš sumu HODNOTY daného člověka na trhu práce.

2000+ hodin na poctivé akci je realita, do toho jsou započítány i diskuze u piva "co, jak, kde kdy udělat.." u čehož se vymyslí hrozně moc i objíždění prostorů při hledání, povolení apod.

 

Peníze však také nejsou objektivním měřítkem hodnoty. I ekonomové do svých výpočtů započítávají ekonomické externality (věci, které se nedají přepočítat na peníze) do kterých pak levicoví inelektuálové střílí ze všech stran.

Přepočítávat na peníze práci organizátora se dá různými způsoby, ani jeden z nich není moc objektivně platný (dají se o tom vést názorové spory). Ale vydávat peníze jako objektivní měřítko hodnoty už vnímám jako velký hřích (jakou peněžní hodnotu má důvěra, slovní ocenění, láska, respekt? - což jsou mimochodem právě ty externelity, které organizátor dobré hry požívá čí může požívat).

P.S. Prosímtě, psal jsem ti na methancity e-mail, můžeš se na něj mrknout a třeba odepsat "Řešíme to" x "Nerešíme to a nebudeme" nebo něco tak? Díky moc

Ahoj, mail přijat a řešíme to :-)

Co se týče Tvé odpovědi.. ,máš pravdu, že peníze nejsou nejobjektivnější, ale myslím si, že jsou nejlepší, co zatím mám k dispozici, když chci ukázat na hodnotu larpu a doktknout se tím diskuze o ceně larpu, ovšem na jiné úrovni, než debatování co je a co není přemrštěná cena. 

Nechci v článku řešit kolik peněz za kolik úsilí, kolik úsměvů za kolik hodin práce, ale pouze ukázat měřítkem, které všichni známe, kolik je v larpu mnohdy práce. A třeba tím i nepřímo poukázat na to, že pokud by chtěl na klasicky pojatém larpu opravdu vydělávat, tak by musel po lidech chtít opravdu hodně. 

Mohl jsem použít člověkodny a člověkohodiny s tím, že si každý může představit, kolik práce na tom bude. Ale peníze mi přijdou srozumitelnější, i když na úkor objektivity...

Podle mě velmi dobře napsaný článek. Když se budeme chtít mlátit v lese mezi pár provázky, vystačíme si za pade na den. Ale za akce na hradech to prostě jinak řešit nejde a sebedrsnější kulisy nenahradí to, za co já si s radostí připlatím..

LARP - Because real life sucks...

http://www.vyiri.net

Za pade na den to sice na hrad nedáme, ale za kilo třeba už jo:
http://www.facebook.com/event.php?eid=140978935995997 

Hrady jsou ještě v pohodě, ale když už se diskutuje o konkrétních cenách, pro akce, které jsou settingově náročné na prostor, zejména sci-fi, současnost, postapo apod. si často organizátoři musí pronajímat místa, která slouží jako paintballová hřiště, sklady, staré vojenské prostory apod. 

Tato místa svým majitelům často vydělávají (majitel paintballového hřiště si přijde na pěkné peníze, pokud má za den více skupin, je hezké počasí a hráčů hodně, mnohdy i desetitisíce), které organizátor larpu musí kompenzovat. 

Stejně tak hrady, které jsou turisticky atraktivní a organizátor chce akci bez civilních návštěv hradu. Každé takové místo vydělává peníze... organizace larpu pak musí majitele finančeně kompenzovat, pokud to ovšem není známý a nezřekne se předpokládaného výdělku za flašku.

Velice povedený článek. Hlavně se mi líbí i to, že sis nedal práci s tím, aby si zpočítal imaginární hodnutu práce, kterou do toho organizátoři dávají a celkově je to celé velice přehledně asmysluplně napsané a sem velice rád, že se toho někdo chopil a já mam tudíž na co odkazovat.

 

Díkec a respekt :) 

Larpy u nás pořádám déle než kdokoliv jiný. Všechny moje větší (min 3 dny) larpy (dosud 13 akcí) stály účastníky stovku a jen málokdy jsem nevyšel. Záleží na tom, pro koho akci děláte a co ní potřebuje. Pokud ji musíte mít na hradě, musíte na ní mít elektřinu a nábytek, pak jsou to opravdu těžké peníze. Pokud děláte akci v lese a vystačíte s latrínou a pár jednoduššími kulisami (které často pomohou vyrobit hráči), je cena akce menší, než cena jízdného na ni.

Jediné, co prodražuje larpy je to, že si někteří lidé myslí, že nutnou podmínkou dobré hry a dobré atmosféry jsou co nejefektnější kulisy. Klidně ať si dělají drahé akce, ale pro nadšence tu vždy bude levná varianta.

Do těchto diskuzí obvykle nezasahuji a ani sem už se nebudu dívat, pokud se mnou chce někdo něco probrat, ať mne kontaktuje e-mailem.

Azrik

Azriku, já na to v podstatě nemám co napsat, protože tohle je diskuze o něčem jiném. Z podstaty mi ale přijde nefér poslední věta, protože někdo by s tebou třeba diskutovat chtěl. A tohle je otevřná diskuze. Když napíšeš, že se sem už nebudeš dívat, moc zdvořilé to není.

Když se na tohle téma diskutovalo naposledy, což vlastně podnítilo podle úvodu napsání článku, dost lidí se tomu vyhnulo jak čert kříži a názoru jsme se nedočkali od nich žádného (nikdo jim to nevyčítá, kdo nechtěl, nechtěl). A po tom co tu proběhlo teď skoro buďme rádi, že je vod toho pokoj. Azrik oproti tomu svůj názor teď podal, podle mě byl přínosný a prostě řekl, že do podobných diskuzí na témata jakákoliv ale nechodí a nesleduje je, což nebude porušovat.

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Azrik sem minimálně jednou přišel a do diskuze se zapojil. Jeho vyjádření vnímám jako podivné a pozérské. Jeho komentář je mimo téma, podobně jako velká část zbytku diskuze. Škoda. 

Přišel, řekl, odešel. Já jeho vyjádření rozumím, chápu ho a považuju naopak za jeden z těch hodnotnějších příspěvků...ale ok, prostě to vidíme jinak.

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Bonhart a Azrik mají pravdu... Chápu že zde chtěl někdo udělat rozbor financí ale pánové, když si představím že jde za 330000 postavit provizorni drevostavbovej dům, tak mě nepovídejte že LARP je stejně drahej (Za tu cennu by šla postavit vesnička). Vydím že chtíč po majetku ošálil něčí zrak, kterýž se tak zatemnil, že si ani neuvědomuje proč dřevárny vznikli a to pro zábavu!!! NE PRO PENÍZE!!! Nejsem z těch co píší bez chyb proto můj pravopis omluvte. Každopádně akce levně dělat jdou a i na hradě. Klidně se můžem vsadit, ale ti co říkají, že levná a kvalitní akce nejde, ti se to nedoví, protože stejně nepřijedou.

Tohle je xtý příspěvek, na který mám zbytky trpělivosti reagovat... Ano, larp s pořádnou přípravou, kde se platí několik stovek za vstupné  má cenu jako tebou popisovaný dřevostavbový domek.

Když hrají dobrovolníci divadlo a udělají velmi kvalitní hru, nechtějí za ni nic, nebo jen něco málo. Když tu samou hru ve stejné kvalitě udělá profi divadelní scéna, tak za ní lidé platí stokoruny za vstup a výdělek je obrovský. To neznamená, že jedna hra má vyšší hodnotu, než ta druhá, jen že si za ni druhá skupina vzala více peněz. I dobrovolnická scéna má za sebou hrozně moc práce, i když ji proplatit nechtějí. A tuto práci jsem vyčíslil pro ilustraci penězi.

Myslím, že druhý odstavec, paradoxně klidně i bez té podtržené věty, je skutečně přesným, výstižným a odpovídajícím popisem, sám bych to nikdy neuměl vyjádřit lépe. :-)

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Prosím, odpovězte zde, jaký je váš názor na cenu larpů: http://goo.gl/kFrnF

Your favorite super-villain: if you can't be a good example, be a warning.

Já nedokážu na dotazník odpovědět. Jezdím na akce, které jsou za pár korun i za pár tisíc. Nepreferuju jeden styl akce, jsem schopný si užít jak "provázkárnu", na kterou se dobře naladím, tak i larp, do kterého jdou desetitisíce. Záleží, kolik mám zrovna času a peněz. 

Ono i nepromyšlená akce s mizernou přípravou se může vyvinout v nezapomenutelný larp, všechno je jednom o lidech...

Prosím vás, ti, kteří tu kritizujete, jak autor údajně obhajuje, kterak je správné si na organizaci larpů "mastit kapsu", zamyslete se nad podstatou článku dříve, než něco vypustíte do diskuse. Z některých komentářů zde prezentovaných mám dojem, že jejich autor četl zhruba každou druhou větu a ještě polovina informací, která se mu nehodila, zůstala někde v zadní části mozku a byla ubita pseudoargumenty někoho, kdo nikdy nic neorganizoval nebo má obdivuhodné množství známostí uplatitelných alkoholem, případně úspěšně podniká a dotuje rozvoj larpu u nás.

Vše má svou hodnotu, dokonce i výpůjčka "za flašku", kdy se stejnak v budoucnu čeká nějaké to "vyrovnání v nouzi", až bude potřebovat ten druhý. Autor se tu snažil poukázat na fakt, že si my, hráči (ano opravdu nic neorganizuji, max. jezdím za CP), ani zdaleka nevážíme úsilí, které organizátoři do toho všeho vkládají. Mám z některých z vás dojem, že si mírně řečeno sedíte na vedení, jelikož třídenní rozpočet 50 tis. na 100 lidí je naprosto reálný a zodpovědný.

Co do toho proboha taháte další cifry, které zde autor nastínil? Započetl je snad do toho? Chtěl je po někom? Ne, ale jak si jinak má průměrně inteligentní člověk představit jaké úsilí organizátor kromě tohoto rozpočtu (nad kterým stejně většina remcá) do hry dal? Z toho důvodu je vše převedeno na hodinovou mzdu a některým se třeba konečně rozsvítí a místo mrmlání a neaktivity po akci, třeba konečně řeknou: "Teda Hynku (Viléme, Jarmilo...), to se vám vážně povedlo, kolobouk dolu, jsem rád, žes to pro nás udělal a obětoval tomu tolik času, vážím si tvé práce a těším se na příští akci." Nicméně je poněkud trapné, že vám to tu některým musí stále někdo vysvětlovat a vy zarputile budete kydat špínu.

Smutné je na tom všem, že místo, aby lidé hledali za věcmi nejprve to pozitivní, začnou kritizovat, ne-li nadávat, ale to je bohužel čechům už tak nějak vlastní.

Ta částka 50000 není reálná, je přemrštěná, spousta věcí se dá zehnat levněji... pokud někdo chce za louku moc, tak seženu jinou... ve článku mě to příjde jakoby se platilo pomalu i za prd :-D vždiť i ta cena křovinořezu vyjde v bazaru, za levnější cenu, no a když si ho někdo koupí tak ho využije jednou dvakrat za rok a půjčí ho někomu zadarmo, takhle se dá popůjčovat spousta věcí... No a když se dostanu do konečné fáze, tak mě vždy výroba rekvizit bavila a s ručně dělanýma gleitama jsem sklízel úspěch...


Já jsem pořádal prokletý les za 60Kč registrace, v ceně byla elektřina, pronájem chatek, kuchyně, záchodů se splachováním atd. dále v ceně byl benzín, herní předměty atd. (je toho hodně) všechno domluvený s chlapama z dědiny a ejhle levně to šlo (a to jsem to pronajímal na celej víkend)

Už jsem se chtěl rozepisovat o tom, jak čtenáři/larpaři v tomto článku mylně hledají obhajobu přemrštěných cen larpu, ale myslím, že svým příspěvkem jsi to shrnul nejlépe ...

LARP není levná záležitost (levná nemyšleno v Kč, ale ve vynaloženém úsilí), i když se dají náklady na samotnou hru zbagatelizovat na naprosté minimum (hodně známých strejdů, co mají dost vybavení a rekvizit k zapůjčení). Ale autor Dikobraz nepíše o tom, kolik si má žádat po sto lidech, při součtu všech realných i skrytých nákladů. Sepsal prostě a jen holý fakt na modelovém příkladu, který dokazuje, že práce, byť koníček, patří rovněž do nákladů, které ovšem nikdo nevidí a mnohdy si je ani časem neuvědomí.

PS: Ukažte mi starostu či kohokoliv, kdo vám v dnešní době půjči zříceninu hradu za flašku. Mile rád tam následně zorganizuji LARP, i když se cena stéjně následně bude pohybovat okolo 500,- na osobu za tři dny hraní ;-) ...

A kdo říká, že něco obhajuje? Uvedl svoji úvahu, to je všechno, my ji pouze (všichni) bereme na vědomí a nějak se k ní stavíme. Pokud ji uvádět nechtěl, neměl to psát.

Mám pocit, že na vedení si tu sedí někdo jiný, protože operuješ s jistotou toho, že 50tis je naprosto reálný a zodpovědný rozpočet - není. Abych byl přesný, ano, může být, ale taky nemusí...a je už na hráčích, ať vyhodnotí ten který konkrétní případ. A já osobně si velice vážím organizátorského úsilí, pokud jej někde vidím - imho provádím hodnotící proces jako kterýkoliv jiný hráč.

A bodejť by mohl autor něco chtít, když ej to přece úvaha...jenom nastínil přece, jak by to mohlo vypadat. A všechno co tvrdím třeba já, že má pravdu. Ano, takhle to může vypadat (a třeba vypadá...). Vyčítám mu něco? Ne. Vyčítá někdo jiný? Taky ne. Nevím dke vidíš jakou špínu, pouze se jedná o názory na úvahu autora.

A promiň, ale já na tomhle nic pozitivního nevidím. Tedy ano, ok, práce organizátora je hodna uznání, ale to vím už asi 8 let a téměř od anrození vůbec fakt, že ona práce většiny lidí si jaksi zaslouží uznání, na to jme ten článek tuším nepotřebovali (čímž jej autorovi nevyčítám, já s tím nemám problém).

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Mám pocit, že na vedení si tu sedí někdo jiný, protože operuješ s jistotou toho, že 50tis je naprosto reálný a zodpovědný rozpočet - není.

50tis. je super rozpočet. Znám akce, kde je třikrát větší a organitzátoři ještě táhnout velé procento ze svého. Ale to je asi o typu akce, jsme zjevně každý na jiné vlně, co se týče druhu akce podle rozpočtu..

Já ti věřím...a prostě pokud se ten rozpočet někde bere jako super, já s tím nemám problém. Jen skutečně většina toho o čem se bavíme je individuální...věřím, že může být akce, která bude klidně i za víc fakt super...ale taky věřím, že mnohdy ne. Netvrdím, že píšeš nesmysly, jenom že prostě naopak tvá úvaha je svým způsobem velice přínosná a odráží fakt, že vždycky bude akce a hráč...hráč koukne na akci a sám zhnodnotí, jeslti mu náklady z jeho kapsy přijdou úměrné výsledku. Pokud ano, fajn, pokud ne, pojede jinam. A je to.

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Asi bych to nevyjádřil lépe..

Nezáleží, jestli akce stojí 50 Kč nebo 250 Kč, obohatit se dá na obou. Jezdím na akce, které mi za reg. poplatek nabídnou adekvátní zázemí a zážitek, tak to doporučuji dělat všem.Ať si někdo vydělává, druhý ať platí půlku akce ze své kapsy, vždyť je tu svoboda, sakra, tak nezáviďte a užívejte si akce.

Se článkem plně souhlasím a doufám, že většina lidí pochopí tu správnou podstatu. Bohužel to zatím vypadá negativně..

Všem, kteří nespokojeně řvou kvůli statisícovým obohacováním organizátorů některých akcí ( nadsázka), bych doporučil začít od nich a zveřejnit po akci náhled do financování akce. Rád bych se poučil, jak zorganizovat larp s kvalitním zázemím pro 100 lidí při registraci třeba 50 kč, protože se obávám, že to bych nezvládl. Budu se těšit  :) .


 

 

S prvním dostavcem naprosto souhlasím a myslím, že líp se to ani říct nedá.

S tímhle už ani ne, respektive chápu, co chceš říct, ale autor si trochu naběhl tím, v jaké vazbě ten článek sepsal. Byť si taky myslím, že je kolem toho moc hysterie. On řekl úvahu, že to tak může být. Lidé si přeberou, jestli to tak je. To je všechno.

A nad obohacováním nikdo neřve, jak jsi už říkal - vždyť je tu svoboda. Bohatě stačí, když se LARPy nebudou svými autory či lidma vůbec dělit automaticky (rozuměj, protože to řekli, i když třeba hráčské ohlasy jsou podobné) podle ceny na elitní a póvl, když dobré může být oboje. A všichni budou spokojení. Účelem rozhodně nebylo kohokoliv poučovat - děláš to špatně, dělej to jinak...ale mělo by se to dodržovat oboustranně a holt zrovna teď je taková doba, kdy se o tom hodně mluví, nicméně myslím, že za chvíli se to zas uklidní a když se zvládnou obě strany mince tolerovat, můžeme vesele běhat po světě všichni dál a být v pohodě.

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

... která si zaslouží trochu rozvinout. Protože co já, jako hráč? Kromě těch 72 hodin mě taky bude nějaký čas stát příprava kostýmu, postavy, cesta, downtime před a po akci... klidně to naklepe 90 hodin. Pracuju za 300 na hodinu, takže bez ohledu na to, kolik bude poplatek za váš larp, mě to bude "stát" kolem třiceti tisíc. Bude váš larp skutečně stát za to, abych za něj zaplatil tolik? Zajistíte, aby tam nebyl žádnej kiks, všechny CP perfektně zvládali roli, aby všichni hráči spolupracovali, jak mají, a působilo to bezchybným dojem bez jakýchloliv prostojů, prostě zážitek, za kterej člověku nebylo líto uvalit 30 litrů? A pokud to perfektní nebude, budete vracet jen vstupné, nebo i hradit promarněný čas?

Nebo to raději bereme tak, že je to pro všechny volnočasová aktivita, a jak hráči tak CPčka se chtějí při vlastní hře pobavit a dělat něco, co je baví?

Hele já si myslím, že na to jdeš dobře. Jako hráč taky zvažuju, na jakou akci pojedu a kam ne. Když bych vydělával 300,- na hodinu, asi bych měl mnoho možností, jak svůj volný čas trávit. Pojedu spíše na akci, kde vidím práci organizátorů (tudíž určitou hodnotu) a budu předpokládat, že akce bude propracovanější (neříkám lepší), než u někoho, kdo přípravě čas nevěnuje. 

Ale co píšeš na konci, nechápu. Larp je výjimečný tím, že do toho svou hodnotu dávají všichni. V článku jsem se zaměřil na organizaci akce, ale pokud bych do skrytých výdajů měl zahrnout i hodnoty produkované hráči, tak se dostaneme přes milión. A není to krásné, že tak hodnotné akce se u nás dělají dobrovolně, nikdo po nikom zatím nic nechce, většinou ani vstupnéé zpátky? Vždyť je to bomba, važme si toho!

A teď z dovolením přijdu s modelovým příkladem já:

Pronájem zachovalé zříceniny se domluví se známým starostou - dostane za to flašku (300,-)

Lavice a další equipy se stlučou z prken posbíraných na chatách známých, celty a ubrusy se popůjčují od kamarádů, stejně jako historické stany (za to je potřeba dát aspoň flašku takže opět 300,-) a zbytek látek se nakoupí v sekáči - celkové náklady asi 700,-

Agregát na benzín se půjčí od známého (flaška 300,-) a benál se do něj nakoupí cca za 1000,-

Louče a lampy má každý bitvař doma, takže potřebujeme jen cca 5 litrů lampáku, tedy nějakých 300,-

Křovinořez a motorovku půjčí hodný tatínek organizátora, za flašku (300,-)

Tisk a podobně se vyřeší v práci u někoho známého, takže zdarma.

Benál zůstává na 2000,- a vozík si půjčíme od známého zdrama či opět za obligátní flašku.

Na nákup rekvizit klidně necháme ty 4000 ale budou to fakt rekvizity ultimate super.

Cena LARPu je 9200,-. Cena na jednoho účastníka je 100,-. Kde jsi vzal probohy těch x tisíc?????

Za práci a skyrté náklady nepočítám vůbec nic, protože LARP je VOLNOČASOVÁ AKTIVITA za kterou bych nikdy žádnou mzdu nechtěla, kdybych nedělala larp, četla bych si doma knížky, malovala, psala na netu, byla v hospodě... a za to peníze normálně nedostávám, tak proč bych dostávala za dělání larpů. Takže skryté náklady jsou blbej výmysl nějakýho kapitalistickýho čuráka (pardon).

 

To že vám všichni všechno půjčí je blud a utopie. Pokud se pletu tak jste paraziti a minimalisti. Nehorší na tom je, že z vašeho vlastního minimalismu máte evidentně komplexy, když rozlišujete larpy na obyč a nóbl. Kdo si váží kvalitních hráčů, připraví jim kvalitní larp a kvalitní hráči, kteří si váží kvalitních organizátorů se jim ho nebojí  zaplatit. Neznat vlastní cenu a neuznávat cenu ostatních je blbej výmysl nějaký levičácký **** (bez pardónu). LET THE FLAME BEGIN!!!

Promiň, ale autor uvádí úvahu...Lumenn uvádí jinou. Kde vidíš problém? A nadávání do aprazitů a minimalistů bych si být tebou dobře rozmyslel. My jsme nikdy s něčím jako rozdělováním na obyč a nóbl nepřišli, to musíš zapátrat jinde... A já si vážím kvalitních hráčů...věřím, že dělám i účastním se kvalitních her...a kvalitu hráče opravdu neodvozuju od toho, kolik peněz je ochoten do hry nacpat. Nehodnotím se na peníze, hodnocení mé osoby ponechám na těch, kterým to přísluší...a to co dělám, dělám protože mě to baví, dělám to zadarmo a dobrovolně. A že neuznávám třeba cenu ostantích? to je individuální...někdo cenu má...někdo ne, to se snad dost hodnotí mimo LARPy ne? A jeslti se neumíš vyjadřovat jako člověk, tak ani nehrabej na klávesnici.

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Máš pravdu, slova obyč a nóbl nikdo nepoužil. Ty jsi ale byl první, kdo použil rozdělení na "elitní a póvl". Myslím, že pátrám dobře. Nesouhlasím s tím, že někdo cenu má a jiný ne. Ta cena je jen jiná a hodnotit se to dá kdykoli a kdekoli s použitím objektivního měřítka, kterým peníze bezpochyby jsou. Vyjadřuji se naprosto adekvátně vzhledem k příspěvku, na který reaguji.

facebook

Nejbližší larpy