Polemika na téma hodnocení kostýmů - Část I.


Redakce LARP.cz - zveřejněno30 Srpen 2011

KritikaProtože se kvalita kostýmů na fantasy akcích neustále zlepšuje, měla by se vyvíjet ruku v ruce s tímto trendem i jejich kritika. V následujících odstavcích bych rád ukázal přístupy k hodnocení kostýmů a nastolil často se vyskytující otázky s možnými podněty k zamyšlení. Pak dle mého názoru vzniká zbytečný flame kvůli špatnému srovnání a nejednoznačnosti v pojmech.

Trocha historie

Sám jezdím na fantasy akce od nějakého roku 98. V té době nebyl internet příliš rozšířený, tak se nedaly jednoduše sdílet fotky a předávat informace elektronicky. Každý si tvořil své kostýmy na světy a dřevárny, zkrátka na larpy, dle vlastní fantasie a spíše než o nějaké soutěži v dokonalosti kostýmů se hráč snažil „nějak vypadat, aby trochu zapadl“. V té době měli nejlepší kostýmy lidé, kteří dělali historický šerm (HŠ), ale už tehdy bylo jasné, že pokud se má fantasy nějak od historie lišit, je třeba se vůči HŠ vyčlenit. Fantasy akce a bitvičky byly jen takové pobíhaní dětiček v lese, jejichž průměrný věk se pohyboval kolem osmnácti (pozn. autora: mě bylo 14 let). Nikdo neměl žádné příliš konkrétní inspirace, neboť filmů moc nebylo, PC hry měly špatnou grafiku a tak jediné, co zbývalo, byly fantasy obrázky od známých malířů. Ty byly však většinou nevhodné. Člověk viděl kostýmy jen z jednoho úhlu, nevěděl jak je vytvořit, barvy byly nereálné,… A každý spíše někomu pochválil, jak dobře vymyslel přilbu nebo plášť, že vypadal fantasy a ne historicky. V té době málokoho napadlo někomu vytknout, že k jinak originálnímu a zajímavému kostýmu nemá odpovídající boty. Lidé si běžně měnili návrhy výrobních postupů a každý, komu na tom záleželo, experimentoval. Nějaká soutěž pak existovala zejména ve skupinách, kde se informace ohledně metod výroby šířily nejlépe a nejrychleji. V této době měli na kvalitu kostýmu největší vliv larpy typu svět. Třeba Lakárie sloužila v mnohých ohledech jako módní přehlídka.

První zlomový okamžik, který jsem zaznamenal, byl kolem roku 2002, kdy přišel fantasácký boom v důsledku uvedení Pána prstenů do kin. Zároveň už byl poměrně rozšířen internet a nebyl tak problém si prohlížet fotky z jiných akcí. Zatímco do té doby veškeré debaty ohledně kostýmu, zbraní a pravidel byly klasickou výplní večerního posezení u ohně, tak se teď mohly přesunout do klubů Hofylandu, který se tím přímo zahltil. I to však urychlilo proces výměny informací a zkvalitňování kostýmů. Nyní se již vědělo, jak je potřebná kobercovka, kde koupit jekor nebo samet, jak ušít turecké kalhoty a postupně začaly vznikat kostýmy podobné předloženým inspiracím.  Celkově už kostým nebyl na 1.000,- a dva víkendy práce, ale už se objevovaly i kostýmy třeba za 5.000,- se kterými si majitel hrál několik týdnů. Nicméně stále v té době byly fantasy akce považovány za něco jednoduššího než HŠ a bylo to vidět zejména na bitvách. Na nich bývaly stovky lidí, spousta nováčků a spousta "rezignovaných veteránů", z nichž nikdo neměl příliš vůli se s něčím nějak výrazně patlat. V této době, kterou já vnímám jako kostýmovou krizi, přišlo pár nových namotivovaných skupin, jako třeba Snaga, Cravens nebo Rozentálci, kteří předvedli, že je větší sranda mít lepší kostýmy, než jen roztrhaná trika a prostěradla. Lakárie sice skončila, ale přišel Azeroth, jenž ukázal, že když lidé získají konkrétní inspiraci, dokáží se vyhecovat k daleko kvalitnější práci, než když jsou odkázáni na vlastní nápady. Svět Warcraftu je nejen velmi oblíbený, ale také dobře zdokumentovaný, existuje mnoho artworků, podle nichž se dá vesele tvořit.

Přišel rok 2005 a vznikl "manifest living fantasy" (LF), který měl v budoucnu značný vliv. V té době už nabraly na síle hodnotící kluby na Hofylandu a začaly se objevovat kritiky na jednotlivé doplňky. Zatím však stále existoval víceméně jednotný názor na to, jak má kvalitní kostým vypadat a co se cenilo, byla především snaha dotáhnout epický kostým do konce. Hlavní slovo ve vývoji dokonalosti kostýmů měly bitvy, zatímco fantasy světy postupně ustupovaly do pozadí. Vždyť je také pochopitelné, že borci, co věnují tolik času a peněz do výroby kostýmů se raději budou presentovat před 400 lidmi na bitvě než před 40 na světu.

Kolem roku 2006 a 2007 se už na Hofylandu začaly v klubu o kvalitních kostýmech objevovat kousky v duchu LF. Ze začátku sice měly jen málo příznivců a prvotní výtvory vypadaly spíše jako chudí bráchové kostýmů z HŠ, ale základna lidí aplikující tento směr se rozšiřovala rychle. Začal také převládat názor, že kobercovka a jekor jsou mrtvé materiály. Někdy v té době založila SNAGA portál BOT, který soužil zejména k šíření jednotné vize o tom, jak má vypadat skřet. Výsledek byl, že se jim to po třech letech skutečně povedlo a kostýmová úroveň temné strany značně stoupla. Na druhou stranu je stále nutné mít na paměti, že tímto krokem v zásadě vymezili způsob, jak mají skřeti vypadat. Když teď přijede za skřeta někdo, kdo si ho představuje jinak, tak "nezapadne". BOT také ukázal, jak dělat LF na temné straně, což bylo to té doby daleko těžší na představu, než na bílé straně, která má přeci jen dobrý základ v historii a HŠ.

Manifestem LF se v zásadě rozdělila komunita. Už jen fakt, že v popisku akcí na fantasy kalendářích existuje speciální ikona symbolizující LF akci, ukazuje, že názorová nejednotnost reálně existuje. Také se celkové nároky na výrobu velmi zpřísnily. Když jsem v roce 2006 přišel s kostýmem Achillea, který mě stál 20 tisíc a vyráběl ho rok, tak mi říkali, že jsem spadl z Marsu. Dnes už by tahle čísla nikoho neohromila…

Z mého pohledu LF jistě zkvalitnilo kostýmovou úroveň obecně, neboť nastavilo minimální nároky a ukázalo cestu lidem, kteří dříve nevěděli, jak co vyrobit. Na druhou stranu se nemůžu zbavit dojmu, že pravidla LF potlačují fantasii, omezují experimenty, které byly dříve základem vývoje a nutí hráče držet se v užších mezích, než lidé, kteří tvoří kostýmy na efekt. Jestli je to dobře nebo ne si netroufám rozhodnout.

Co vlastně hodnotit?

Každý má vnitřní škálu hodnot nastavenou jinak. Správný kritik však bere v potaz nejenom osobní dojmy, ale i obecně uznávané kvality a soudobé trendy. Ti, kteří říkají, že "kostým je dobrý, jen pokud si z něj sednu na zadek" nebo "hodnotím jen to, jak ve výsledku působí" si nastavují laťku příliš nízko. Vzhledem k tomu, že výroba kvalitního kostýmů není jen dřina a řemeslo, ale vyžaduje i velkou dávku vlastní invence. Je zde na místě srovnání tohoto odvětví s kritikou umění tedy např. obrazů, filmů, hudby, PC her,… A pak stejně jako v malování obrazů – špatný kritik bere v potaz jen subjektivní názor a označí za kvalitní dílo jen takové, které se mu na pohled líbí. Skutečný kritik pak dokáže ocenit i díla, která byla v různých ohledech průlomová, nadčasová nebo na svou dobu působivá a odvážná. Dle mého názoru i v kritice kostýmů můžeme nalézt společné, oddělitelné aspekty, jež lze hodnotit nezávisle.

Další věc je, že lidé, kteří nějaký pořádný kostým již udělali, budou mít na celou věc odlišný názor než lidé, kteří jen hodnotí. Výrobci mají tendenci udělovat nižší hodnocení kostýmům lidem, které neznají, a u kterých si nejsou jistí, zda byl jejich kostým náročný na výrobu. Ti druzí mají zase třeba větší problém s uznáním náročnosti práce a hodnotí spíše jen výsledný dojem.


autor: ELDER z Magorie
email: chvojm [at] gmail [dot] com

 

Odkazy:

  1. BOT - Skřetí a trolí svět - http://forum.snaga.cz/
  2. Projekt "Living Fantasy" - http://satrh.larp.sk/LF_manifest.pdf
  3. Diskuzní server Hofyland.cz - http://hofyland.cz

 

Přečtěte si i následující články:

Polemika na téma hodnocení kostýmů - Část II. - publikováno 15.9.2011
Polemika na téma hodnocení kostýmů - Část III. - publikováno 22.9.2011

4
Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (1 hlas)

Thoron: Návod pro začátečníky na výrobu kostýmu už pár dní visí na redakci na zveřejnění.

 

Nicméně tad i u druhého dílu jsem nečetl celý text ale náhodné části, a nepřišlo mi, že by se článěk nějak moc zabýval hodnocením kostýmů.. Zajímavé. Až budu mít čas, pročtu to pořádně..

LARP - Because real life sucks...

http://www.vyiri.net

Orzův článek vyjde týden po 3. části Polemiky, tedy 29.9.

Správce LARP.cz
2. viceprezident ASF Asociace Fantasy, z. s.

Hned ze začátku řeknu, že věřím, že to Elder myslel dobře...a v textu jednoznačně vidím investovaný čas i myšlenky. Ale prapůvodně ten text taky patřil trochu někam jinam, kde mohl mít i určitý přínos a svým způsobem zapadal. Nalepit ho sem jsem však považoval za chybu, byť nebyl jsem vyslyšen. A co že mě tedy nutí tohle psát?

Jedná se o názor, se kterým takhle veřejně odprezentovaným prostě nemůžu souhlasit. A to hlavně ve 2 zásadních věcech:

Jednak, příliš často se opakuje "Hofyland tohle..." a "Hofyland tamto...". Je třeba si otevřeně přiznat, že Hofyland nepředstavuje žádný reprezentativní vzorek komunity, ale mnohem spíš reálně představuje vůči celku jen úžeji zaměřenou skupinu. Co z toho plyne? Uvažování je tím pádem dosti podobné a hraje se svým způsobem v mnoha věcech, kostýmy a jiné kratochvíle nevyjímaje, primárně "já na bráchu, brácha na mě". Nepopírám, že za dobu existence x klubů na totéž téma (holt o kostýmech je třeba 10 klubů, komu se to nepozdává, vždycky založí 11. ...12. ...48.) nepochybně zaznělo i určité procento prospěšných myšlenek, ale ve srovnání s celkem je to s odpuštěním jak když plivne a většinově se nemůžeme bavit zrovna 2x ani o přínosu, natož o jakékoliv objektivitě (když už bychom ji hledali, tak Hofyland bych obešel vskutku obloukem širokým).

A druhak...Elder se snaží zavést jakýsi standart hodnocení...jenže podle čeho? Podle subjektivních představ sebe sama či určité části scény (tímto nikoho, tím méně Eldera, nikterak neurážím). A mimo jiné se také nabízí otázka - proč? Jsme u jádra pudla. Celý rozbor totiž měl / mohl původně vést k ozřejmení stupnice hodnocení v Nejlepších kostýmech na Hofylandu. Ok. Proč ne, tam to místním třeba i prospěje. Ale myslím, že si každý sám snad dovede říct, jestli a proč něčí kostým je / není hezký, či proč a co na něm (ne)oceňuje. Potřebujeme si opravdu na všechno zavádět "odpovídající" standardy a pravidla, z vůle hlavy osvícené té které, jak EU (a těmahle žárovkama prostě svítit nebudete...je to ve vašem zájmu!)? Zamyšlení? Ok. Stupnice pro Hofyland? Ok. Návod / pravidlo pro komunitu? Jen to ne.

L'ap'za zhah nodven, jhal udos maglust ph'nindyn, vel'uss dajakk ol... L'oloth zhah naut verin, ol shlu'ta tlu er'griff l'orn vel'bolen torthae ol...

Zdravím

Tak ze začátku bych chtěl zmínit, že kostýmová úroveň na larpech je velice důležitou sloučástí. Ale taky si myslím, že oproti historickým akcím a železným bitvám nelze stanovit jednozanačný mustruňk podle čeho kostými hodnotit. Každá akce by v tomhle měla být jedinečná a mít svoje měřítka podle čeho to posoudit. Úplně nejjednoduší kostým se dá na akci sehnat poměrně levně cca do 1000 kč a to je úplnej základ a s dobrými známostmi se dá tato částka minimalizovat. A jak psal Bonhart myslím si, že na tohle nelze zavést odpovídající standart. V této problematice by měli být napsány spíše rady a typy, kde co sehnat, nebo kde ušetřit atd... Nejde o to hodnotit kdo má nejlepší kostým, ale uvést, jak to udělat tak, aby měl člověk kostým takový, že když se na něj kdokoli podívá tak ho z toho nic nebije do očí :-) 

Riskujeme duševní zdraví za pocity dočasného osvícení.....

MYslím, že ale v článku nešlo o hodnocení kostýmů na akcích.
V článku jde o zpětné hodnocení kostýmu po akcích mezi lidmi, kterří se zabývají tímto problémem na jednom diskuzním foru.

A samozřejmě souhlasím, že "nelze stanovit jednoznačný mustruňk podle čeho kostými hodnotit". Navíc v článku jde o polemiku, která právě má diskuzi rozvířit. :)

Hlavní spolupracovník a jeden z vydavatelů portálu LARP.cz
Předseda občanského sdružení Moravian LARP, o.s.
email: mealtiner [at] larp [dot] cz

facebook