Postapo larpy v roce 2011


Petrius - zveřejněno24 Květen 2011

Post-apokalyptická realitaProtože postapo larpy jsou stále dost neprobádaná oblast a i většina jejich hráčů nezná zdaleka všechny, sepsal jsem opět sumář na celý rok. Tentokrát poprvé na larp.cz, kde se k článku pravděpodobně dostane více lidí. Účelem článku je především upozornit na chystané postapo larpy, a pokud možno co nejvíc neuzaujatě o nich podat nějaké stručné informace. Více se toho samozřejmě dozvíte na webech jednotlivých akcí či při diskusi s organizátory. Mimochodem, všechny níže uvedené informace jsem konzultoval s organizátory jednotlivých akcí. Tím jsem snad získal patent na to, že nešířím bludy :-)

Protože ještě v dubnu zdaleka ne všechny známé akce byly dohledatelné na netu, neměly termín a místo, sepsal jsem článek až docela pozdě. Díky tomu o dvou akcích už můžu napsat pouze to, že proběhly, a také o čem byly. Pojďme se tedy na ně podívat.

Asi první v tomto roce se konala Poslední kolona 2. Jednalo se o airsoftový larp na téma zombie apokalypsy, určený pro zkušené hráče i pro naprosté larpové nováčky. Hráči byli rozdělení do několika frakcí, které čelily náporům zombie infekce a sem tam i útokům ostatních lidí. Hlavní devizou byla atmosféra a strach z nakažení. Úkoly byly často nastavené tak, aby vytvářely rozpory uvnitř frakcí. Držení taktických lokací dávalo hráčům různé výhody (jídlo, náboje...). Zpočátku skupinové přežití se pak změnilo na individuální.

Před velmi krátkou dobou se konal v blízkosti Přerova také druhý ročník akce Methancity. Co vím, tak Methancity je jakousi simulací totalitního režimu stavějící na Orwellovské a Boyeovské literární inspiraci, kde si orgové dávají dost záležet na autetičnosti prostředí. Lidé, kteří na akci byli, ji vřele doporučují, takže to určitě nebude úplně marná zábava. Zajímavostí například je herní manufaktura, kde hráči občanů reálně vyráběli funkční předměty. Pokud vás akce zajímá více, doporučuji projít si web. Kluci mají i z minulého ročníku mnoho fotek, pár videí a k Methancity se váže několik článků a povídek. Celý web hodnotím jako velmi povedený. Mimochodem, autoři prý plánují další akci ještě v tomto roce! Budeme držet palce!

Dodatečná poznámka: Touto dobou už tu je k přečetení i docela obsáhlý report od Shiftyho.

Co nás čeká

Co nás dál čeká? V nejbližší době budu se skupinkou vyvolených testovat první běh komorního larpu Svět po pádu 5: Světlo na konci tunelu. Jde vlastně o pátý larp z toho samého světa a tentokrát bude opět velmi experimentální. Jednak se úplně vymyká všem předchozím SpP: bude koncipovaný jako komorní larp s předepsanými postavami. Druhak jeho lokace bude velmi netradiční. V tuto chvíli finušuji detaily a pak se bude larp testovat na prvních dobrovolnících. První běh pak prokáže, jestli dál akci opakovat pro další a další zájemce...


Podle termínu by další akcí měl být třetí PASS - Warfare, což je ve skutečnosti postapo bitva. Tady by se možná trochu hodilo ozřejmit situaci kolem PASSu jako takového. PASSy až na jednu výjimku vždy pořádal Marťušák s pomocí dalších lidí. Tentokrát už to ale bude jinak. Po jedenácti ročnících se Marťušák rozhodl své úsilí přesunout na jný typ larpu a začal plánovat další larp Střepiny (více níže). Ovšem PASS a komunita kolem něho je tak silná, že larpy z prostředí PASSu budou pokračovat dál,  akorát pod taktovkou jiných lidí, kteří se už ovšem na minulých PASSech podíleli (takže nebudou úplně mimo). Konkrétně jde o Alixu, Talbota, Jarina a Almona. Tito lidé nyní budou stát za dalšmí PASS akcemi. Zatím toho nevím mnoho a web stále ještě není, ovšem co jsem zjistil a mám povoleno to pustit ven, tak letošní Warfare bude podobný tomu minulému - tři strany z nichž jedna bude vyrovnávací. Opět kombinace airsoftu a chladných zbraní, ale tentokrát se orgové pokusí trochu snížit vliv palných a hlavně automatických zbraní. Když to vyjde, bude se letos prostě střílet o něco míň. Změnou by měl být i nový prostor, který se ovšem v tuto chvíli stále ještě projednává. Mělo by jít o západní Čechy a prostor, který ještě pro žádný larp použit nebyl. Termín je 10.–12. června. 


V červnu se bude konat ještě jedna akce s PA tématikou. Další Fallout larp ze série Fallout Madness. Termín je 24.–26. června. Co jsem pochopil z webu, tak bude možná hrát za čtyři strany (Ghůly, Enklávu, NCR a dobrodruhy). Na místě bude elektřina, cena je takřka lidová (350 Kč) a bude zahrnovat i herní jídlo a pití. Fallouty vždy bývaly z těch akcí, kde se to s roleplayingem příliš nehrotilo, užijete si spíše srandu než horrorovou atmosféru. Zbraně se používají více než často, ale smrt pro vás neznamená tvorbu nové postavy – jen přerušení hry na pár chvil. 


Červenec je ve znamení S.T.A.L.K.E.R. larpu, který se bude konat v termínu 1.–6. června. Larp pořádají "Rebjata Zony" (Thales, Case, Šlauch, Prsnaj a další). Larp je poněkud vytržen z larpové komunity a více ho navštěvují airsofťáci než larpeři. Věkový průměr je také o něco vyšší, ale ve skutečnosti to je velký klad, pokud vám jde o autentičnost prostředí a poznávání nových lidí. Akce se více než larpu podobá milsimu (tento termín spolu s dalšími bude vysvětlen v blízkém článku od Annie, pozn. red.), akorát na méně realistické téma - téma PA futuro akční počítačové hře STALKER. Předlohy se ale orgové nedrží striktně, a naopak mají svůj směr. Larp prochází neustálým progresem: každý rok přijdou s nějakou novinkou, která je zajímavá a rozhodně ne zbytečná. Tentokrát to budou elektronické detektory anomálií a další překvápka, která nechtějí orgové prozradit. Za novinku lze také považovat prodloužený termín. Minulé ročníky obvykle trvaly přes jeden víkend. Tentokrát akce trvá díky státním svátkům skoro celý týden a je rozdělená do dvou částí (pro zájemce, kteří by se nechtěli účastnit celou dobu). 

Co lze očekávat? Akce je spíše střílečkou, kde si mezi sebou vyřizují účty různé frakce. Hráči se po smrti respawnují do stejné postavy a frakce a pokračují téměř jako by se nic nestalo. Larpovou složku tvoří jednak úkoly frakcí, druhak unikátní cizí postavy se kterými často jde také různě piklit. Je důležité, že mícháním strktních airsofťáků a hravých larperů dochází k zajímavému hernímu mixu. Není problém narazit na hráče, kteří za celou hru nevystřelí jedinou kuli a velice je to baví. Navíc Zónu jako takovou pak velmi ozvláštňují mutanti a anomálie. Především v noci je obojí velmi působivé a děsivé. Organizátoři se nebojí experimentovat, takže kromě hezkého vizuálního efektu mívají anomálie často i zajímavý reálný efekt (minulý rok například část anomálií byla suplována detektory pohybu). Osobně můžu Stalkera jenom doporučit. S velkou pravděpodobností to bude akce ve stylu, na který nejste zvyklí, ale rozhodně není nepříjemný. Jen malé upozornění: akce je na doporučení. To znamená, že je dobré, když vás orgové osobně znají nebo vás zná někdo kdo už hraje a je ochotný se za vás přimluvit.

Následuje dlouhé období klidu než opět vypukne další PASS. Tedy ne PASS, ale nová a trochu jiná akce, která běží na stejném světě jako PASS. Hlavním důvodeme je protočení orgů, které jsme popsal už u PASSu Warfare. Na podzim tedy očekávajte akci PASS: Wranovská výzva. Termín tentokrát nebude kolidovat se státním svátkem: akce bude 22.-25. září. Námět bude také dost netradiční. Počet PA vozidel v komunitě organizátory přivedl k myšlence, že příběh by se tentokrát mohl točit primárně kolem nich. Příběh je prostý: Lokální vládce každoročně vyhlašuje soutěž vozidel. Nesoutěží se pouze v rychlosti ale i v jiných disciplínách a účast je otázkou prestiže. Samozřejmě, že pro hráče, kteří nevlastní své vozidlo bude akce nabízet kromě zajímavé podívané i jiné atrakce. Akce je zaměřená hodně na atmosféru PA světa, přežívání, obchodování a příběhy. Co naopak nemá zas tolik prostoru, jsou ozbrojené konflikty. K těm zpravidla dochází až ke konci hry.

Dál už zbývá jenom zmínit akce, které ještě nemají jistý termín, ale pravděpodobně se konat budou. První a asi nejzajímavější z nich jsou Střepiny. Právě těm se bude věnovat Marťušák poté, co zanechal PASSy jiným lidem (viz PASS: Warfare). Svým pojetím se akce bude hodně lišit od současných PA larpů. Tak především jde o hi-tech scifi a půjde o indoorový larp. Příběh je o vesmíru, kde byly světy provázány důmyslnou komunikační sítí umožňující mezigalaktické cestování. Ta se však zhroutila a mnohé planety zůstaly odříznuté od vyspělého centra,  civilizace upadly do technologické krize. Hra se bude odehrávat na jednom z odtržených světů. Čekat se dají mimo lidí i zástupci různých ras, roboti a množství technologických vychytávek. Pojetím se bude jednat o komorní larp pro cca 40 lidí. Marťušák už svojí hru prezentoval na Odraze a zdá se, že si získal nové fandy i z trochu jiných komunit než bylo u jeho akcí doposud zvykem.

Narazil jsem náhodou ještě na jeden larp, který nemá úplně jasný termín. Zatím to vypadá na začátek listopadu a jde o akci Stalker larp - Nová zóna. Ten by měl být inspirován především knihou Piknik u cesty a měl by se odehrávat v Československu roku 1976. Spíše než o střílečku jde o simulaci totalitního řežimu té doby a letos chtějí orgové pořádně propracovat Zónu jako takovou. I zde by zřejmě měly být použity elektronické pasti. Akci pořádá PRKVOJ (má stejné id na Hofylandu) a k akci je na Hofy už založený klub s bližšími informacemi (32496 - STALKER - NOVÁ ZÓNA). Místo konání by mělo být poblíž Ostravy.

V sumáři nebyly zmíněny Ochori. Je to tím, že další ročník se v tuto chvíli nikdo nechystá organizovat. Podobná situace je prý i s lidmi kolem Vaultu Šílené Brahmíny. Dle Czekotaye se nejbližší akce plánuje možná na zimu.

Také mě dosti překvapilo, kolik je na netu webů s titulem Stalker larp, ale jak se posléze ukázalo, zdaleka ne všechny se odehrály nebo odehrávat budou. Jeden org mi například napsal, že akci nakonec neudělali kvůli nezájmu hráčů. Osobně si myslím, že je to škoda. Takže pokud narazíte na nějakou akci, kterou jsem zde nezmínil. Určitě mi dejte vědět, hráči se pak dají dohromady snáze.

Mezinárodní úroveň

Máte zájem zahrát si na mezinárodní úrovni? Jednak se vám může stát, že na nějaké z českých PA akcí nějaké cizince potkáte (Slováci už jezdí docela stabilně), ale můežte udělat i to, že se sami vydáte za hranice naší země. Proto vás zde seznámím se dvěmi akcemi, které se konají za hranicemi. První je plánovaný slovenský Doroga Domoj. Co jsem pochopil, tak příběh je o třetí světové válce vyvolané kvůli závodu v získání mimozemských návstěvníků, kteří chtěli lidstvu pomoct. Hra samotná se bude točit kolem lidí, kteří po staletích vyšli znovu na zemský povch a začali kolonizovat co z planety zbylo. S autory jsme v kontaktu a máme slíbenou upoutávku, kterou vám rádi předáme. Akce se bude konat 12.–13. srpna. 


A druhou zajímavou akcí v zahraničí je Oldtown. Monstrózní polský sraz fandů Falloutu, airsoftu a PA kár. Už minulý rok, někteří lidi hlásili, že by se tam vydali ale na konec z toho sešlo. Tak co letos?
Info o Oldtownu jsou zatím jen v Polštině (minulý rok měli část webu i anglicky, hádám, že letos to mají teprve v plánu): ()
Letos se bude akce konat v termínu 28. června – 2. srpna.

Tak to je zatím vše, na co jsem před touto sezónou přišel. Nikdo netvrdí, že se ještě nějaká akce nepřidá, ale v tuhle chvíli je to vše. 

Doufám, že vám tento článek pomohl. Samozřejmě, pokud byste sami věděli o nějaké PA akci, která zde není zmíněná, dejte vědět! Díky!

 

Akce v kalendáři, o kterých se v článku mluví:

 

5
Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (5 hlasů)

Zdá se, že máme kliku. Na Podzim budou i Ochori. Teď se hlasuje o termínech. Navazovat se bude zřejmě na minulé epizody ale prostor jak jsme pochopil je i pro tunu nově příchozích. Jediná komplikace je s šířením informací. Síří se téměř výhradně jen na webu akce, kde je nutné se nejdřív registrovat. Ale akce za to imho stojí :-)

Takže neváhejte a škočte na:

www. ochori.cz

http://svetpopadu.blogspot.com/

Tak čerstvě můžu dodat, že templáří chystají na srpen bojovou akci ve Frýdku. Více informací jde získat skrze web, fórum nebo nově vytvořenou stránku na facebooku.

 

Co se týče Oldtownu- jsem napojen na organizátory (loňské) a teď už mám i čas se blíže kontaktovat. Jsem polsky mluvíci člověk, jestli by se chtěl někdo přidat nebo poptat na nějaké informace, neváhejte napsat.

Postapo se tváří i druhá akce od Academie Draconicy, co se plánuje na podzim.

Odkaz je http://www.draconica.net/?p=2099

Nerozhoduje lepší teorie ale lepší život.

To se ti opravdu povedlo :) Chtěla bych jet na všechno ... ale u té Prahy to mám hodně z ruky :(  

Jsem holka co hraje PostApo a miluje akci. :)

facebook

Nejbližší larpy