PragoFFest má larpy rád. Devětkrát.


Tarenor - zveřejněno30 Březen 2011

Pragoffest

Kalendář: PragoFFest

PragoFFest, který se uskutečnil na začátku února 2011, je asi pro letošek druhým největším setkáním fanoušků fantastiky u nás. Jeho bohatý program a plné linie spolu s GameFFestem vytvořili skvělé prostředí pro to, aby i zde byly prezentovány larpy. Za čtyři dny jste mohli mimo jiné navštívit devět pořadů o larpu a jednoho se přímo účastnit. Na teoretické rovině se tak nejspíš stal po Odrazu největší letošní larpovou akcí, proto jsem si nemohl nechat jeho program ujít.

 

Jak to vlastně začalo

Je to už deset let, co jsem se seznámil s larpy a dřevárnami na conu. Byl to Parcon 2001 a přednášku o "fantasy naživo" pořádala ASF Asociace Fantasy, nově to založená organizace. Vrátil jsem se na místo činu (co na tom, že je to jiný con někde jinde), abych se podíval, zdali někdo pokračuje v propagaci a jak mu to vlastně jde. Zjistil jsem, že o larpy se zajímají tři programové linie: Manifest Fantastiky, Dračí Doupě.cz a Aragorn a naštěstí se žádný larpový program nekryl s jiným. 

 

Con není konference

Že přednáška/workshop na conu se liší od přednášky na konferenci je pochopitelné, ale přesto to uvádím. Žádná z přednášek nebyla špatná či odfláknutá a svého posluchače si našla, ale i tak jsem zpětně docenil spoustu vychytávek, na které jsem si na Odraze zvykl a které nebyly na PragoFFestu tak běžné: dodržování času, představení přednášejícího, zjištění si složení publika, doporučení dalších zdrojů, prostor pro diskusi. Dalším specifickým nešvarem bylo zjednodušení většiny přednášejících, kteří kdykoli mluvili o larpu, mysleli pouze fantasy outdoor larp, jako by žádné jiné neexistovaly. Stačilo na začátku přednášky uvést, že je to tak bráno a nemusel jsem stále myslet na přesahy do jiných forem a žánrů. Poslední opakující se výtkou je psaní larpů jako LARPů (viz anotace a přílohy), což již nějakou dobu vnímám jako archaismus (viz článek Jak se píše larp?). Vše jednoduché věci, které mi tam či onde vadily. 

Co se týče samotného larpu, který se na PragoFFestu uskutečnil, musím bohužel konstatovat, že jsem u něj nebyl přítomen a tak ho nepopisuji. Odehrál se ve čtvrtek ve 22:00 a organizovala ho linie Dračí Doupě.cz.

A nyní již k jednotlivým pořadům. Program jsem seřadil chronologicky; na začátku si můžete přečíst oficiální anotaci.

 

Pátek

Přednáška Larp a jak na něj - Jaroslav Heinrich "Draken" (Manifest Fantastiky)

Základy organizování larpové akce, druhy larpů, technické zázemí, povolení, svět, pravidla, děj, postavy, organizace, komunikace, propagace, nadstandardní zázemí, diskuse a další.

První přednáška se odehrála v noci ze čtvrtka na pátek, a tak byla i adekvátně obsazena publikem, které mělo kolem pěti lidí. Draken, organizátor akce Arpen, si získal se začátku mé sympatie tím, že se dokázal představit a zjistil si, kdo v publiku vlastně sedí. Ovšem ukázalo se, že býti larpovým veteránem má i svá negativa: Když se optal publika, jaké znají druhy larpů, pak odpovědí kterou očekával, bylo "družinovky, bitvy a světy". Návrat v terminologii o pět let zpět, ale což.

Postup přípravy larpu se rozhodl demonstrovat na modelovém příkladu víkendového fantasy outdoor larpu pro padesát lidí. Při soupisce toho, na co nesmí "org" zapomenout, využíval spolupráce s publikem, takže se lidé nenudili a rádi přispívali svými návrhy. Sestavil tak základní položky, které rozvedl, bylo-li to třeba. Pokud opíšu obsah tabule, tak je to:

Dále byly nastíněny principy systému hry (vyváženost, smysluplnost a jednoduchost) a základ toho, co by měla řešit pravidla (obecná pravidla, boj a život a technická provedení).

 

Výbava KikiryPřednáška Jak se připravit na LARPKristýna Paulová "Kikira" (Dračí Doupě.cz)

Jedete na akci poprvé či podesáté a stále řešíte otázku, kde co sehnat? Vyměňme si postřehy, kde se dá co levně pořídit, jak si něco vyrobit a co je potřeba a co ne. Akce nemusí vyjít na tisíce korun, a přesto budete vypadat a platit za fajnšmekry.

Přednáška byla koncipována jako soubor vhodných návrhů toho, co kde pořídit, když chcete jet na (fantasy outdooor) larp. Kikira jako Pražanka měla dost tipů na pražská místa, kde se dají koupit látky. Díky účasti publika, zvláště Roberta, jsme se dozvěděli i dost tipů na Brno a třeba i na takovou Anglii, kde se toho prý dá sehnat dost za směšnou cenu.

Přednášející si navíc vzala dost výbavy s sebou, takže se diváctvo, které se během přednášky rozrostlo na takových pětadvacet hlav, mohlo rovnou podívat, co se kde a za kolik dá sehnat nebo kde jsou k nalezení návody na výrobu jednoduchých doplňků. Byly demonstrovány i vhodné atributy jednotlivých archetypů na fantasy larpu, například flakónky pro alchymistu atp.

Rovnou se můžete podívat na prezentaci v pdf (1 MB), kterou Kikira vytvořila a dále již užitečné odkazy:

 • Díky přednášce a komentářům z publika jsem doplnil sekci odkazů na obchody.
 • Aukro.cz, kde se dají sehnat pěkné věci za nízkou cenu
 • Burzy šermířů pořádané každý rok v Praze a Brně. Uvedeny jsou v kalendáři LARP.cz jak minulé burzy, tak ty budoucí.
 • (v prezentaci uvedené Luxusní látky v Opletalově ulici jsou v sekci obchodů pojmenovány jako fa Kalců).

 

Přednáška a beseda Handicap a LARP? Žádný problém! - Jana Maksoudová "Elohir" (Manifest Fantastiky)

Zábava a strasti handicapovaných na larpech a podobných akcích... Aneb jak výborně může pomoci asistenční pes do hrobu :D

Kolečkové křesloTato přednáška se lišila od předchozích i následujících svou cílovou skupinou. Ostatní přednášky bez ohledu na formát přistupovaly k posluchačům jako k nováčkům v dané oblasti. Elohiřina přednáška fungovala na bázi uvedení do problematiky bez instruktáže a návodů, s cílem přiblížit situaci a informovat o ní. Stejně tak téma handicapovaných na larpech bylo mnohem vážnější než jakékoliv jiné.

Cílem mimo jiné bylo rozšířit do larpového povědomí, že mnozí fyzicky handicapovaní jsou i přes svá omezení schopni se larpů nejen účastnit, ale i larpy svou účastí unikátně obohatit. K tomu se dá i připočíst, že handicapovaný si je vědom svých možností více, než mnozí (domněle) zdraví jedinci a ví, co si může k sobě dovolit. I díky tomu ví, co zvládne, na jaký larp jet může, jakou postavu může hrát. Pokud potřebuje mít asistenta či psa, pak si ho přivede s sebou, pokud může mít nenadálé zdravotní stavy, má u sebe člověka, který ví, co dělat. Dá se i se souhlasem doptat ošetřujícího lékaře. Elohir má zkušenosti z první ruky, neboť její bratr handicapovaným je a k této přednášce dospěla také proto, že její bratr nebyl pár dní před jedním larpem na něj vpuštěn, ačkoli to bylo před tím přislíbeno.

Přednášející i ilustrovala, že v mnohém má třeba vozíčkář výhodu, neboť se dá dobře využít pro transport věcí. A třeba takový v anotaci zmíněný asistenční pes je vhodným pomocníkem i za situace, kdy vozíčkář dělá lučištníka a shání šípy :)

Přejiždění překážkyJistě, každá akce pro postiženého není, ovšem je jich více, než by si neznalí mohli myslet. Vždy mohou hrát sedící či nebojové postavy; vozík se dá dobře zamaskovat; dá se předem organizátora informovat o tom, jaké má postižený potřeby a zdali jsou na akci opatření realizovatelná bez přílišné náročnosti ze strany organizátorů. I proto jsem se po přednášce s Elohir bavil o tom, zdali by byla schopna vytvořit nějaký základní obecný manuál, který by lehce organizátorovi přiblížil situaci a umožnil ho informovat o situaci a tak odbourat první strach z nevědomosti a přehnané obavy. Navíc handicapovaní na larpech jsou i dobrým lákadlem pro sponzoring a granty. Doufejme tedy, že se nějakého článku zde na LARP.cz nebo i jinde dočkáme.

Moje logická otázka byla, proč nechce o této problematice přednášet na konferenci Odraz. Dozvěděl jsem se, že plánuje larp speciálně za účelem setkání vyššího počtu handicapovaných a zdravých hráčů, aby přímo v praxi zjistila, jaká má taková interakce specifika a úskalí. S výsledky z tohoto výzkumu se prý pak ráda na konferenci podělí.

Ještě doplním, že na konci její přednášky byla možnost si vyzkoušet kolečkové křeslo a jeho fungování na slalomové dráze a při přejezdu překážky, jako demonstrace toho, že ne zcela ideální terén nemusí být velkým problémem.

 

Přednáška Boj na LARPech - Eliška Žáčková "Pavetta" (Dračí Doupě.cz)

Aneb přísně tajný recept na vítězství v každém duelu... Trocha strategie, taktiky a pár osobních rad do bojového života na LARPech a dřevárnách, abyste odešli se ctí, bezpečně a radostí z každého střetu na akci.

Tato přednášku měl původně prezentovat Vladimír "Sargold" Nerandžič, bohužel kvůli zdravotním důvodům nemohl. Převzala to za něj Pavetta a bylo to bohužel znát. Původní prezentaci, kterou najdete u článku (0,8 MB), byla nucena osekat o věci, kterým nerozuměla a tak slibná přenáška byla kvůli nemoci původního přednášejícího silně ochuzena.

Přednáška se tak změnila v besedu na téma zbraní a boje na (fantasy outdoor) larpech, kde zkušení kultivovaně přispívali do diskuse a protože se účastnili i hráči začínající, přínos to pro ně, jak jsem se dotazoval, mělo. A to i přesto, že Pavetta jako zkušená hráčka používala výrazy jako "kydlení" a "cépka" bez vysvětlení. Vypíchnu jen pár věcí:

 • Noste rukavice a helmu.
 • Nezapomínejte, že zabít chcete jinou postavu, nikoli hráče.
 • Smrt je jedna z nádherných věcí na zahrání; nebuďte naštvaní, že vás někdo zabil, užijte si to.
 • Máte-li možnost si někde zatrénovat, udělejte to. Lépe pak vaše počínání vypadá a nebudete tak nebezpeční okolí.

Pavetta se na začátku zmínila, že loňský rok bylo dokonce jedno odpoledne vyhrazeno larpům a výrobě zbraní od Akademia Draconica, bohužel s nízkým zájmem. Ovšem ozvalo se pár zájemců z publika a tak možná, že na dalším conu se s nimi opět sestkáme. Chce to jen větší propagaci.

Nakonec zmíním vhodné odkazy:

 

Přednáška Myší nebo mečem? - Eliška Žáčková "Pavetta" (Dračí Doupě.cz)

Virtuální hraní versus hraní naživo. Jak to skloubit a jak k tomu přistupovat? Co je komu bližší? Jakou volit strategii ve vedení dobrodružství a přístupech?

Druhá Pavetina přednáška srovnávala tři pojetí roleplayingu: hraní RPG přes internet pomocí speciálních serverů přes fóra a chaty, hraní papírového RPG u stolu a i hraní larpů. O samotné přednášce si asi uděláte přehled pomocí vlastní prezentace v PDF (0,2 MB), která je dále rozvita v samostatném článku v časopise DAily Mirror (PDF, 4,7 MB). Larpy se zabývala přibližně třetina programu a obecně lze říci, že Pavetta ilustrovala, která z forem má ty které výhody a nevýhody právě z hlediska rozdílné formy.

Uvedla, že larpy, na rozdíl od dalších forem RPG , umožňují plné vžití se do postavy. Tím ovšem kladou na hráče nároky jako je fyzická a mentální kondice odpovídající hrané postavě, byť můžou být korigovány dovednostmi a pravidly. Dalším rozdílem je malá šance reagovat jinak než v reálném čase.  Většina larpů také není zaměřena na jednoho či několik málo hráčů: operuje s mnohem větším počtem lidí, které musí "zabavit", a tak pochopitelně vznikají nezajímavá místa.

Jedna věc pro mne jako pro diváka byla během prezentace silně matoucí. Po Pavetině popisu virtuálního hraní (tedy hraní RPG přes internet) přišel popis hraní naživo. Až po pár minutách jsem zjistil, že hraním naživo nemyslí larpy (neboť larp je zkratka od live action role playing, tedy doslova hraní role naživo), ale hraní papírových RPG "u stolu". S tvrzením, že právě hra, jakým je Dračí doupě, byla považovány za hry naživo, jsem se setkal zde poprvé a těžko mohu s tímto tvrzením souhlasit.

 

Přednáška a workshop Larpová i jiná líčení - Niam + Jana Elohir Maksoudová (Manifest Fantastiky)

Chcete se stát něžnou vílou či kostlivcem? Přijďte se nechat zmalovat pod obraz.

Niamin program představil základní techniky výrazného líčení spolu s obecnými zásadami přeměny vzhledu na někoho zcela jiného. První krok bylo informovat posluchače, že je nutno hrát postavy takové, na které fyzicky máte, tedy že na stopadesátikilového kostlivce by museli mít další hráči velmi silnou fantasii a vhodnou přípravou vzhledu by byla prvně liposukce. Častý to problém cosplay událostí.

Přednášející na vybraných fotografiích a videích dobře ilustrovala, jak mocným nástrojem může být stínování, kdy tmavou barvou se dá dosáhnout propadnutí dané partie či jejího zestárnutí. 

Přednášková část obsahovala spoustu dalších věcí, kterým jako nelíčí se osoba nerozuměl a bohužel se ani nezachoval audio záznam.

Po přednáškové části následovala část workshopová, kde po demonstraci postupů na figurantce přišlo na řadu vytváření ran z papíru a barvy. Z této části se můžete podívat na pár fotek.

 

Sobota

Workshop Roleplaying for dummies - Ivetta Dienešová "Vetta" (Aragorn.cz)

Popusťte uzdu fantazii! Nebojte se improvizovat a uhrát jakoukoliv situaci, do které se na LARPu dostanete. Zahrajeme si hry, které rozvinou naše RP schopnosti, a vrátíme se do dětství, kdy nám fantazie dovolila cokoliv.

Tento workshop využíval základních rétorických, divadelních a improvizačních technik k tomu, aby se účastníci naučili nestydět a mít možnost zahrát, co by v larpu potřebovali. Velkým bonusem bylo, že před samotným workshopem se ve stejné místnosti pouštěly epizody ze slovenského improvizačního pořadu Partička, takže diváci měli možnost načerpat inspiraci.

Vetta nejprve začala zlehka a pak se přidávaly náročnější části:

 • Provazem, tedy seřazení se účastníku na namalované čáře podle jmen, aniž by mezi sebou mluvili a aniž by z čáry slezli.
 • Různá dechová cvičení.
 • Postupné vyprávění pohádky Jak šel Honza do lesa, kdy každý účastník rozvíjel příběh řečením pouze jednoho slova (dokud na něj opět nepřišla řada).
 • Konverzace bez použití otázky.
 • Konverzace, kdy každá věta musela začínat daným písmenem.
 • Hra na evoluci.
 • Jak se dá využít rekvizita penálu.
 • Ruce, kdy jeden účastník zastupuje ruce a druhý, poskytující zbytek, se snaží přijít na to, co ty ruce dělají.
 • Dabing, kdy dva hráči mlčky představují scénu a další dva jako jejich dabéři se snaží přijít na to, o čem to vlastně je.
 • Vytváření živých kulis, kdy vypravěči popisují situaci a dva aktéři vše co se dá napodobit napodobují
 • Stop, hra pro čtyři, kdy dva z nich improvizují před publikem a další dva čekají za dveřmi bez znalosti toho, co jejich kolegové předvádějí. Jeden z nich vejde dovnitř; přehrávaná scénka se zastaví a příchozí nahradí jednoho z hrajících a pokračuje tak, jak uzná k dané situaci za vhodné. Z této hry je k dispozici i video:

Chcete-li se tedy i vy naučit roleplayingu, podívejte se na Partičku či přímo přijďte na nějaké kurzy improvizace.

 

NáčrtekPřednáška a beseda Vývoj a výroba larpových mečů 21. stoletíJaroslav Heinrich "Draken" (Manifest Fantastiky)

Od kusu dřeva po zbraň. Výroba, materiály, váha vs. vyvážení, bezpečnost, použití, diskuse.

Drakenova přednáška o historii výrovy mečů na fantasy larpy a o výrobě mečů dle jeho současné receptury. Opět jsem si užil výborně didakticky zvládnutou prezentaci. Rovnou odkazuji na Drakenův návod na výrobu meče (PPT 1,5 MB), kde najdete téměř vše potřebné.

Dodám pouze, že jeho zbraně jsou poněkud lehké, což znamená, že nemusí být schváleny a dále, že náklady vyrobení jednoho meče jsou 230 Kč a 1,5 hodiny práce.

 

Přednáška, beseda a workshop Šerm jako nedílná součást LARPů - Vojtěch Nosek "Jatic" (Manifest Fantastiky)

Workshop zaměřený na využití bojových dovedností na LARPech.

Jaticova prezentace byla velmi energická a poutavá. Myslím, že si ji diváci užili. Dozvěděl jsem se, že stará moudrost "začínat od píky" se dá použít třeba i na šermování píkou a jeho náročnost. Posluchači získali exkurs do historie šermu a Jatic kromě instruktážního souboje s figurantem Drakenem i bojoval argumenty z řad publika, proč a jak se bojovalo třeba takovým palcátem.

 

Přednáška a ukázky zabraly dlouhou dobu a po ní jsme se odebrali na chodbu si ten "larpový šerm larpovými zbraněmi" vyzkoušet. Musím říci, že Jatic před tabulí byl lepší, než Jatic jako asistent při šermu. Při pozorování šermu lidí, co tyto zbraně drželi prvně v ruce, jsem se už připravoval, že použiji svou pohotovostní lékárničku. Kdyby aspoň pro ně měl rukavice, když už měl ty zbraně.

Foto: Tarenor

0
Váš hlas: Žádná

Líbí :) trochu škoda, že videa začínají vprostřed řeči, ale to je jen ohrnování nosu nad tím luxusem, že jsou...

Jaké bylo složení publika na pragofestu z hlediska zkušenosti s larpy?

Já jsem ještě malé dráče, ale až jednou vyrostu, budu chrlit oheň jako tatínek!

Díky za uznání. :) Videa byla natáčena na foťák a 2GB karta znamená cca 15 minut záznamu, takže jsem se musel rozmýšlet, co natočím a co ne. Co se týče složení diváků, pak začínajících a potenciálních larpařů byla odhadem čtvrtina až polovina.

Správce LARP.cz
2. viceprezident ASF Asociace Fantasy, z. s.

facebook

Nejbližší larpy