Výstava "Larp v ČR"


Mealtiner - zveřejněno19 Leden 2011

Myšlenka uspořádat výstavu o historii a současnosti larpů v ČR se poprvé objevila na počátku roku 2010 a během jarních měsíců získala pevnější podobu. Rozhodli jsme se, že když už máme dělat nějakou výstavu, měla by za něco stát. Oslovili jsme tedy několik dalších lidí a během pár týdnů vznikla série sedmi posterů, mapujících historii a různé žánry larpů. Texty pak byly doplněny o řadu fotografií a zpracovány grafikem. Tak vznikla výstava „Larp v ČR“, jejímž cílem je pomocí těchto posterů představit larp široké veřejnosti.

 

První umístění této výstavy bylo v Knihovně Kroměřížska. V prostorách knihovny se objevila i výstavka larpových doplňků a rekvizit, zároveň také proběhla doprovodná přednáška s názvem „Larpy v ČR“. V Kroměříži byla výstava nakonec v období od 1. do 11. června. Na další umístění si pak musely plakáty chvilku počkat. Na podzim probíhalo jednání o dalším umístění výstavy, kterou jsme chtěli přenést do Brna a během roku 2011 ji instalovat v několika vybraných brněnských institucích a knihovnách.

Jako první krok tohoto záměru se podařilo výstavu na dva dny umístit na brněnském Fénixconu, který probíhal ve dnech 3. – 5. prosince 2010 v prostorách hotelu Slovan.

A proč o tom všem vlastně píšu?

Je tu rok 2011 a s ním i nové umístění naší výstavy. V těchto dnech ji můžete nalézt v prostorách „Čajovny za zrcadlem“ na ulici Jiráskova v Brně. Výstava je zde umístěna od pátku 14. 1. a shlédnout ji tu budete moci do konce ledna.

Během celého měsíce února bude výstava k vidění v prostorách knihovny Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, v měsíci březnu pak v prvním patře Moravské Zemské Knihovny. 1. a 2. dubna budou postery doplňovat Veletrh larpu na Moravském náměstí v Brně.

Ptáte se, kam naše výstava zamíří dál? Sami ještě nevíme, i když několik možností vystavení posterů v různých městech je už v jednání. Pokud byste měli nějaký vlastní tip, kde chcete výstavu vidět, napište nám a my se pokusíme prostory domluvit. A pokud máte prostory k dispozici a chtěli byste jen zapůjčit postery, pak stačí také jen napsat. Kontaktní email je  info [at] moravianlarp [dot] eu

Pro lepší představu o obsahu a formě výstavy přikládám níže část z druhého posteru, který sepsal Tomáš „Permon“ Kopeček o historii larpů v ČR. Náhledy na ostatní postery můžete nalézt na stránkách Moravian LARP, o. s. - http://moravianlarp.eu/larpy-v-cr/.

Pokud vás tematika larpů zajímá, neváhejte a nechte se pozvat na výstavu! Zároveň ještě jednou děkujeme všem, kteří se podíleli na jejím vzniku.

Pravý zrod larpu však nadchází až v letech po Sametové revoluci. Masový import západní kultury přináší také proud fantastické literatury. První překlad  legendárního Pána prstenů vychází v roce 1990. Do té doby prakticky neznámé prostředí fantasy se tak zabydluje i u nás. Společně s ním přicházejí i tzv. Hry na hrdiny (Role-Playing Games, tedy spíše rolové hry). Hráči sedí u stolu a vyprávějí společně příběh, v němž každý z hráčů má svoji roli. Používají pravidla zejména k řešení soubojů a v podobných těžko rozhodnutelných situacích. Velmi záhy vzniká i slavná česká hra Dračí doupě (1990), která se stává legendou mezi českými hráči RPG.

Netrvá to dlouho a hráči mají pocit, že sedět u stolu a vyprávět si příběhy je málo. A tak se v roce 1992 koná první larp – Dračí doupě naživo. Přes problematické začátky si tato zábava záhy získává stovky fanoušků, kteří se pomocí dopisů a inzerce v časopisech domlouvají na další akce. Mezi lety 1992 a 1995 tak probíhá první vlna her, které hodně staví právě na RPG. Druhou skupinou her v tomto období jsou bitvy s dřevěnými zbraněmi zpravidla právě na motivy Tolkienových knih.

3.333335
Váš hlas: Žádná Průměr: 3.3 (3 hlasů)

facebook

Nejbližší larpy